ANALITYCS - otišao je tiho i ušao u legendu

Ovde možete pisati teme o hobiju, sportu, ishrani ... koje ne moraju biti u vezi sa osnovnom temom ovog foruma
Post Reply
natasha
Moderator foruma

Re: Mogu kako hoću

Post by natasha » 05 Sep 2012, 14:55

pREDuhitri me
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

kole

Post by kole » 07 Sep 2012, 09:52

BRAVO, aplauz,

Dve nedelje je za mene bilo veliko dostignuce,

SAMO NAPRED jedan po jedan dan i bice sve OK
One Day At A Time
D A N A S N E P I J E M

naca
Moderator foruma

Post by naca » 07 Sep 2012, 10:32

Jes!!!!
Bravo Analiticki.
Svaka cast.
OK je biti trezan na bilo koji nacin.

Potpisujem ti da ima mnooogo razlike izmedju mene - pijanca i tebe.
Sada te tek kapiram, u vezi onoga kad me pitas, kako zivim kako planiram.
E, u tom grmu lezi zec,
kako ja vidim, ti IMAS nesto, sto sam ja daaavno izgubila, kada se tice pica.
Kod mene NIJE nista vise palilo, JA nisam bila sposobna da odlucujem ni o cemu,
osim gde cu piti, sa kime cu piti, od kog novca cu piti.
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan...

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 07 Sep 2012, 10:35

Ne znam koliko je to dogma AA, a koliko se samo tako čini zbog ono što pričaju trenutno najglasniji. AA je najstariji program 12 koraka, sa, logično, najstarijom knjigom. Po mom mišljenju možda i najzaostalijom. Meni lično ništa ne smeta jer sam imao primere ljudi otvorenih dovoljno da otvorenost programa shvate na svoj način i podele ga sa drugima, ali tu gde ima malo ljudi, naročito ako se to shvati kao dogma može da dođe do određenog "zaključavanja". Nije štetno, 100% radi, ali ne mislim ni da koristi da bi se različitim ljudima prenela poruka. Sve više ljudi se bavi koracima nekih malo novijih programa, takođe 12 koraka ali pisanih mnogo kasnije. Imao sam prilike da mnoge pročitam i neka se suptilna razlika ipak oseća. Kada sam prevodio literaturu Anonimnih kockara iznenadio sam se koliko manje boga (ili Boga) imaju, a koliko se je vie okrenut jednom, ipak samo naizgled, drugačijem konceptu. Trenutno se vodi rasprava u NA da se reč bog potpuno izbaci i zameni sa Viša sila. Naizgled mali korak, ali zapravo koliko god mi voleli da verujemo da je ta reč otvorena ipak je (naročito ako se piše sa velikim B) proizašla iz konkretne jedne religije, a za time nema potrebe. Znam da se i u mnogim drugim programima vodi slična debata, najverovatnije da su ti drugi čak i biži toj promeni jer je i NA prilično star. Videćemo, kako god da bude, ono što ja govorim ljudima sa kojima radim korake jeste da ni u kakvog boga ne moraju da veruju, da su čak i fizika ili logika ili zakon akcije i reakcije kao više sile sasvim dovoljne, ako je to njihovo uverenje. Zašto? Pa zato što radi =), a na svakom je lično da izabere šta želi i u šta veruje, a često se to da toga u šta verujem dođe lakše pomoću onoga "u šta ne verujem".

Meni lično bog je daleko koliko i...hm, zapravo ništa, jako je daleko, možda kao Betmen =). Ali sam se naslušao ateista u programu i jako mi se dopalo kako su ga shvatili i primenjivali. Čak mi se nekako čini da su i otvoreniji od većine "vernika". Moj lični trip je po tom pitanju prilično jednostavan. Zavisnost je veća od mene, a u to ne moram da "verujem" to sam dokazao neuspešnim pokušajima da je kontrolišem. Ipak, verujem, i uvek sam verovao da u meni ima neke snage koja je jača od te zavisnosti. Da li ona čuči u podsesti, da li je to neki deo mene koji nisam uspeo da probudim ili je zakržljao kad sam bio mali sasvim mi je svejedno. Viša sila u tom slučaju je ono veće od te bolesti, a ipak u meni, samo ga treba osvestiti. U nedostatku naučnih reči (ili mog nepoznavanja iste) duša mi je lepa reš, a ljudski duh odlična. Ta bi Viša sila mogla da se zove i jednostavno zdrav razum. Znači mesta za boga nema, iako u tom 12Step jeziku koristim reč viša sila za to unutra. Pored toga imam i verovanja u razne sile koje su daleko od neobjašnjivog ili božanskog, ali možda samo nekoliko decenija daleko od toga da budu naučno objašnjene pa da im dam i neko takvo ime =) do tada - Viša sila mi je sasvim dobar izraz za ono što funkcioniše.

Moon child

maya

Post by maya » 07 Sep 2012, 13:50

Bravo, Analytics za 2 nedelje!

Ja više ništa neću da objavljujem dok ne napunim godinu dana. :)))

maya

Post by maya » 07 Sep 2012, 14:02

Vuče, super post. Viša Sila je za mene isto bila jedan deo mene, zdrav razum, intuicija, onaj unutrašnji glas koji nas vodi kroz život i koji nas uvek odvede tamo gde treba, samo ako znamo da slušamo.

Sutra će biti 2 godine kako sam prvi put došla u AA. Baš sam nešto nostalgična. Nedostaju mi ljudi. Nikad nisam srela ljude kao one koji dolaze u AA, Alanon, NA, OA... nekako su mi baš odgovarali i bili skroz po mojoj meri. :) Živi ljudi, smeju se, raduju se, ljute se, plaču, tuguju. Nisu se pretvorili u mumije i robote kakve srećem svakodnevno na poslu, na ulici, u prodavnici.

Program mi ne nedostaje, ni sastanci, ni koraci. Naročito ne tema Zahvalnost. :)

Analytics, meni nikad nije smetalo to one day at a time, jer sam ja to ovako shvatila: ne znači dan za danom da ja ne treba da planiram, nego da ne pokušavam po svaku cenu, po cenu života i smrti da izguram te svoje planove do kraja, da se ne nerviram ako nešto ne krene onako kako je bilo planirano.

Ta mudrost možda dolazi i sa godinama, a moram da priznam da sam pokupila i iz Programa taj stav: ne može sve da bude onako kako sam ja zamislila. Što se uvek na kraju pokaže i dobro.

Život ima mnogo lepše planove i ideje od mene.

maya

Post by maya » 07 Sep 2012, 14:04

Analitycs wrote: Niste mi odgovorili kako tretirate to da neko ne pije par meseci, popije par pića pa nastavi sledećih par meseci.
AA uvažava samo 100% apstinenciju. Ne dozvoljava se ni jedno piće, ni kap alkohola.

nale

Post by nale » 07 Sep 2012, 14:16

Analitycs wrote:...Po tome ja sam daleko od alkoholičara...
A sta te onda zadrzava na forumu namenjenom ljudima koji imaju problem za zavisnostima?

nale

Post by nale » 07 Sep 2012, 14:21

Analitycs wrote:Mislim da sam o tome mali milion puta pisao.
Ako ti nije tesko, podseti me, molim te. Ne znam na sta konkretno mislis.

nale

Post by nale » 07 Sep 2012, 14:29

Ok, nema veze.

Je l' ti pomaze barem ucestvovanje na ovom forumu?

Post Reply