Rad Foruma

Obaveštenja o radu foruma

Moderator: admin

naca
Moderator foruma

Re: Rad Foruma

Post by naca » 26 Aug 2012, 13:32

Natasha:
kao što Naca reče, ovaj forum nije i ne može biti AA grupa/udruženje jer je otvoren za sve zainteresovane koji ovde žele da čitaju i pišu iz bilo kog razloga. Zato nema potrebe da ulazimo u bilo kakve tradicije i dokazujemo bilo šta. Forum je otvoren za sve koji na njega izađu.

Ja ne znam za druge, ali za sebe znam - kad smo ga osmišljavali/pravili, kao relativno novi i neiskusni u svemu što se tiče programa, ideja je bila da:
1. ljudima pružimo priliku da ovde dobiju osnovne idele o tome šta su AA, NA i AlAnon
2. Da podelimo svoje lične priče i iskustva iz oporavka da bi oni koji su zainteresovani za program zbog ličnih problema - imali sa čim da uporede svoja iskustva
3. Da bi oni koji požele da rade program i dođu na grupe imali brži i lakši način da to ostvare

Da, tacno tako je ostalo i u mojoj glavi.
Samo su se stvari promenile puno, jer ja tada nisam ni razmisljala sta ce biti kada se pojavi Analiticki, aurora, kirka, ...
nisam znala ... sada sam pocela da ucim i ZA sam da se menjaju stvari, kao sto se i ja menjam.

Pod 2. i 3. jos uvek vazi za mene, ali ne tako - da oni koji ne zele budu "degradirani" u najmanju ruku. (htedoh da napisem silovani)
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan...

naca
Moderator foruma

Post by naca » 26 Aug 2012, 13:55

Moram ovako na parcice, jer su odvojene stvari.

Sticajem okolnosti, ovaj nas "Zevs - Optimus Maximus" iliti "admin - Optimus Maximus" je moj muz!
Juce smo bukvalno ceo dan proveli ovde, jedno po jedno i uzgred malo i razgovarali.
Ljudi, nije ovo lako sve "razumeti" sta se sa forumom izdogadjalo.
Ni ja nisam razumela.
Bas zbog ovoga gore (u postu iznad) napisanog!

Sada, ne mogu da se izjasnim o stvarima koje se ticu KAKO neko drugi (Kole) razmislja,
naprosto treba da sacekam da se on izjasni i da napise svoj stav i misljenje na ovoj temi.
Ne zelim da donosim neke ishitrene odluke, a bez da znam sta covek misli o situaciji u kojoj smo se zadesili.
Jos neki clanovi koji su mi se javljali juce (koji redovno citaju) ISTO nisu ukapirali sta je ovaj forum, jel to AA ili sta?
Tako da vidim da je zbrka nastala i u tudjim glavama, ne samo u mojoj.

Bilo kako bilo moj sledeci predlog vazi:
Da na forumu bude samo 1 admin - Optimus Maximus - crveni.
Da se moderatori - zuti, bave moderatorstvom samo delova za koje su zaduzeni!
To bi bilo to!

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 26 Aug 2012, 15:07

Imam utisak da sam trenutno vrlo brlizu vaših razmišljanja. Prilično se pronalazim u svemu što sam poslednje pročitao od Nace, Nataše i Adnina.
Što se tiče toga da ovaj forum bude nalik narkomaniji.ba, imam podeljena mišljenja sa samim sobom, ali kada sve ogolim i otvoreno budem iskren mislim da znam na čemu sam.

- narkomanija.ba je razbila u celom regionu što pokazuje da je koncept prilično dobar
- iako bi mi neeeeviđeno bilo žao da ovo bude samo forum o alkoholizmu, moram da se složim da je to možda i najbolje, najčistije, a još nepokriveno (za razliku od narkomanije)
- u tom slučaju možda ostaviti jedan makar koliko mali deo (opet kao na .ba za alkoholičare) koji bi bio otvoren za narkomane, ali razumeću naravno i ako do toga ne dođe. Ja ću na kraju krajeva kao i narkoman i alkoholičar sve jedno biti tu =)
- sam naziv mi nije bitan naročito, ali razumem da objektivno jeste bitan. Ja bih opet kao i sa prošlom tezom najviše želeo da bude nešto jedinstvenije za više zavisnosti, ali to je moja privatna želja, a da budem iskren vrlo mi je očigledno da bi možda bilo efikasnije da se zove samo "alkoholizam", ma čudo jedno koliko umem da budem objektivan kad hoću =))))))
- što se tiče toga da li su AA i forum u nekakvoj direktnoj vezi ili nisu pa s toga da li se te stvari raspravljaju na AA sastancima ili privatno mislim da to uopšte nije pitanje za forumaše, to je pitanje za AA. Da se tamo sedne i po tradicijama razmisli (iskustva iz svetskih servisnih kancelarija uvek dođu kao melem na ove rane, samo treba pitati) da li je ok da forum bude vlasništvo AA ili je bolje da forum bude otvorenijeg tipa, a da AA ima samo jednog administratora koji bi bio zadužen za deo foruma o AA. Ovim ne mislim naravno da ostali moderatori ne treba da budu članovi, već samo kažem da ako se do toga dođe onda ne moraju to da budu, a AA bi se u potpunosti ogradio od foruma kao svog (opet, na narkomanija.ba to funkcioniše super sa NA, nije NA forum, čak ni moderator nije iz NA, ali ima sluha da obrati pažnju na sitna kršenja anonimnosti i drugih stvari)

Kao što vidite ja se u principu slažem sa svime što ovde ide trenutno, kao i sa time da sačekamo Koleta da kaže neku. Čovek tri puta dnevno briše postove, a sad ga baš nešto nema =). Jedino što sam zaista siguran da bih želeo da se menja jeste diktatura. Dok imamo slobodu sve drugo se možemo dogovoriti.

Hvala vam i volim vas što se sa vama može i ovako "glasno" razmišljati bez da me osuđujete što nemam jasan stav po svim pitanjima, a opet me razumete zašto mi je stalo da ovde stvari počnu da funkcionišu.
Moon child

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 26 Aug 2012, 16:11

naca wrote:Cela ex Juga (zbog slicnog govornog podrucja) se sjatila na narkomaniju.ba u vezi droge.
Po tom principu isto razmisljam, da ovo moze da postane takvo mesto za alkoholicare.
naca wrote:Imam sve vreme u vidu ovaj forum:
http://forum.narkomanija.ba/index.php
To je forum o narkomaniji. (tu sam pronasla izlaz za svoj alkoholizam, tj AA)

Po tom principu razmisljam, da ovaj forum
index.php
bude forum o alkoholizmu.
Sve što si napisala u vezi promene strukture na ovom sajtu stoji, ali samo ako za referentni okvir uzmemo narkomaniju.ba
A što bi uzimali bilo šta što već postoji za referentni okvir, što ne bi probali da budemo apsolutno svoji?
A ako razmišljamo kako da nazovemo nešto što bi trebalo da obezbedi prostor za pretresanje što je moguće više tema, aspekata i pogleda na ono što zovemo bolesti zavisnosti
onda ja svakako glasam za širi pojam od alkoholizma u naslovu.

Meni ni bolesti zavisnosti nije po volji, jer reč bolest asocira na samo jedan pogled na korišćenje droge i alkohola, a to je medicinski model u koji ja još uvek nisam sigurna koliko verujem.
Ja bih, na primer, između ostalog iskreno volela da imam sagovornike za češljanje teme za i protiv legalizacije droge. Jako me zanima šta ljudi razmišljaju po tom pitanju, jer me neviđeno zbunjuje to što je alkohol - po nekim statistikama - najopasnija droga- jedini legalizovan...
Kako rešiti taj apsurd u glavi recimo...

Eto Vuče ni ja ne znam baš šta bih tačno, ali pričamo, pa stižemo polako negde...
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 26 Aug 2012, 16:24

A ima tu još jedna razlika koja možda objašnjava veliki uspeh narkomanije.ba
Čini mi se da sam termin narkomanija još uvek zvuči nekako subverzivno, zabranjeno, tabuisano i zato legitimno pojavljivanje tog termina u naslovu sajta intrigira... Prosto me vuče da odem tamo i vidim šta sve tamo ima.

Alkoholizam po meni nije reč tog tipa. Ona mi opet više vuče na medicinske knjige ili one pijance iz Nacinog posta što ih bije novinama po glavi kad počnu da baljezgaju o politici...
Zato mi je možda narkomanija u naslovu cool, jer,kao, krši neki tabu
a alkoholizam mi ne krši nikakav tabu i to mi je nekako neintrigantna reč

Da ne bude zabune, ja ovde nabacujem svoje lične tripove i razloge, i potpuno razumem da to nekome može zvučati bez veze.
Nemam nikakve dokaze da potkrepim tačnost svojih utisaka osim izjave da meni to nekako tako zvuči.

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 26 Aug 2012, 16:36

E u stvari imam ideju
Ovde u Australopitekusiji sve u vezi alkohola i droge nosi naslov AOD - Alcohol and other drugs (Alkohol i ostale droge)
Svako ko radi sa zavisnicima bilo koje vrste je AOD worker, i njegova diploma zvanično glasi Alcohol and Other Drugs Work

Ja bih sajt nazvala Alkohol i ostale droge
alkoholiostaledroge.com

tu ima mesta za sve što može da bude navlaka

kole

Post by kole » 26 Aug 2012, 22:32

Ciao svima !

Ovaj forum je nastao kao " organ " ili sredstvo za informisanje ljudi o ANONIMNIM ALKOHOLICARIMA i ne vidim razloga da se menja njegov naziv, i takva stvar moze da padne na pamet samo nekom ko nije u AA ili ko nije zahvalan AA-u

Da nije bilo AA grupe ovaj forum ne bi nikada ni nastao, clanovi koji sada pisu ovde, polemisu i izmisljaju svakojake naslove ne bi uopste bili u stanju da pisu jer bi jos bili pijani ili mrtvi... i admin ne bi nikada ispilio svoje cedo...
To mozda ne bi trebalo zaboraviti...
Zanimljivo je da su se odjednom posle tri cetiri godine pojavili ljudi koji su izgleda imali druga posla, druge forume ili igrice dok je kole sam docekivao i ispracao ljude koji bi dosli da traze pomoc...
Mozda da napravite novi forum NARKOMANIJA I ZAVISNOSTI SRBIJE itd ili...
Sve razumem, radite kako hocete sve se slazem ali ako mislite da rasplinete tradiciju ANONIMNIH ALKOHOLICARA na kojekakve bolesti zavisnosti ,da mesate babe i zabe i stvarno mislite da kojekakvi tipovi ili alter likovi treba da grakcu protiv AA i programa koji spasava milione ljudi onda vas molim da to radite bez mene i predlazem Nacu za glavnog admina( jer ipak bi trebalo da to bude neki PRAVI clan ANONIMNIH ALKOHOLICARA koji je trezan i u programu bar do pola) a ja idem na zasluzeni odmor jer ovde izgleda nikada nisam ni bio zaista od srca dobrodosao,

Zelim vam spokojan i trezan dan, i mada mi se mnogi od vas ne svidjaju ja vas iskreno volim i zelim vam sve najbolje

ISKRENO vas kole
One Day At A Time
D A N A S N E P I J E M

naca
Moderator foruma

Post by naca » 27 Aug 2012, 09:52

Natasha:
A što bi uzimali bilo šta što već postoji za referentni okvir, što ne bi probali da budemo apsolutno svoji?

Prosto zato sto AA nije jedina oblast gde se ucim na tudjem iskustvu.

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 27 Aug 2012, 10:59

Ja se i u AA i u svemu ostalom ucim na svom iskustvu.

naca
Moderator foruma

Post by naca » 27 Aug 2012, 12:06

natasha wrote:Ja se i u AA i u svemu ostalom ucim na svom iskustvu.
Postoji mogucnost da nam se zato i misljenja i ideje toliko razlikuju ;)

Post Reply