Iz dana u dan lazem sebe i druge!!!

Na ovom forumu možete da ispričate svoju ličnu priču, od početka do kraja. Alkoholičari, kockari, radoholici, zavisnici od droge, hrane, ljubavi/seksa, drugih ljudi - svi ste dobrodošli. Samo Vas molimo da se ograničite na vašu ličnu priču bez komentara i odgovora. Svačije iskustvo je podjednako vredno i značajno.

Moderator: admin

Ivan81

Iz dana u dan lazem sebe i druge!!!

Post by Ivan81 » 20 Apr 2013, 22:33

Pozdrav svima,

Dok ovo pisem sta radim?Imate pravo jednom da pogadjate!Naravno JA pijem...Muka mi je od pica i gledanja sebe kako propadam iz dana u dan.Pokusam sebi da kazem evo od sutra vise necu i naravno kada dodje noc,djavo dolazi po svoje...a noc je jos gora,sve se lakse vidi,sve duplo manje boli...
Pijem od svoje 18-e god i do sada se svodilo na to da se pije iz zezanja ali poslednje dve godine to se svodi na mozda jedan dan NE pijenja u toku nedelje.Ujutru kada dodjem sebi i to ako dodjem uz naravno jedan bromazepam da se ne tresem kao prut pocinje dan i misli o tome kako uvece i gde izaci da bi se naravno sta?Pa pio alkohol,sta bi drugo.
Zelim da prekinem ovo ludilo,ovu nocnu moru,ovo vrzino kolo u koje sam upao i ne mogu da izadjem,samo ne znam kako...
Kako da se oduprem i da kazem jednom sebi NEMOJ...
Upropasticu sve oko sebe i devojku do koje mi je stalo i koja vidim da u zadnje vreme pocinje da se nervira a uvek mi je bila podrska u svemu i govorila,nemoj,nemoj,nemoj,samo se ti zezaj i pij alkohol...nisam joj verovao ali sada vidim da je bila u pravu.
Pocinjem cini mi se i fizicki da propadam iako sam mlad.Nije da se hvalim ali pre tri godine sam bio gradski frajer( (icon_e_smile) ) a sada sam samo obican pijanac koji tone sve dublje i dublje zeljan alkohola kao vampir krvi.
Koji je nacin i kako se odupreti?Stvarno imam zelju da prekinem sa ovim zauvek,prvenstveno zbog sebe i svog zdravlja,a drugo zbog mojih najblizih.Zelim da budem trezan i da uzivam u zivotu.Zelim da se budim bez onog ukusa alkohola u ustima i onog daha kao da disem iz bureta,znate o cemu pricam...

Kako sve ovo prebroditi,kako se odupreti?

Pozdrav svima...

natasha
Moderator foruma

Re: Iz dana u dan lazem sebe i druge!!!

Post by natasha » 22 Apr 2013, 15:06

Ivan81 wrote:
zeljan alkohola kao vampir krvi.
...
Eh ovo si sjajno rekao Ivane
Mocno poredjenje

Dobrodosao!

Tvoja prica ostavlja veoma jak utisak. Deluje kako da si veoma motivisan da prestanes sa picem ali da ti motivaciju lomi fizicka zavisnost. Za to postoji relativno lako resenje - mozes da uradis otprilike slicnu stvar koju je uradio xyz - da kontaktiras lokalnog lekara koji ce ti verovatno prepisati lekove uz pomoc kojih ces fizicku krizu mnogo lakse prebroditi.

Naravno, postoji I druga opcija, skidanje "na suvo", mnogi su I tako uspeli, vecina koju ja znam da se tako odvikavala od alkohola imala je podrsku Anonimnih Alkoholicara, ali ne znam da li su tebi AA sastanci dostupni u mestu u kojem zivis. 

Verovatno znas da je od fizicke zavisnosti mnogima veci problem - psihicka zavisnost. I tu postoji vise mogucnosti a za koju ces se odluciti zavisi od toga sta sve u tvojoj okolini postoji kao opcija - savetovanje, psihoterapija, grupna terapija, AA sastanci... Nista od ovoga nije kontraindikovano I mnogi ljudi istovremeno idu I na terapiju I na AA sastanke. Poenta je u tome da nadjes sistem podrske koji ti najvise odgovara I da malo poradis na tome zasto si uopste poceo da pijes.

Jer... Socijalno prihvatljivo pijenje cesto prerasta u alkoholizam onog trenutka kada alkohol postane sredstvo za "lecenje" nekog bola. Kada uspemo da razumemo pravi razlog naseg opijanja - vrata oporavka se sirom otvore pred nama.

U svakom slucaju, za uspesan pocetak potrebne su dve osnovne stvari - priznati da imas problem, I fokusirati se na ono kvalitetno sto vec imas u zivotu I sto ne zelis da izgubis. Ti si, koliko vidim, oba uslova ispunio - priznao si I sebi I dugima (ovde nama, javno) da imas problem I da zelis da ga resis, a svest da pored sebe imas  sjajnu osobu koja ti je najveca podrska u zivotu celoj prici daje jos veci smisao.
Ja mislim da si na prvom putu. Preuzmi zivot u svoje ruke. Cuda su moguca kada iskreno zelimo dobre stvari.
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

naca
Moderator foruma

Post by naca » 24 Apr 2013, 22:08

Dobrodosao na forum dragi Ivane.
I ja sam alkoholicarka, koja je jednog momenta pozelela da se resi bede.
Po svaku cenu.
U mom slucaju jedno je bilo jasno:
Ne mogu sama.
Sve moguce sam pokusala, menjala pice, nacine pijenja, vreme pijenja, udavala se, razvodila i opet udavala, selila sam se sa kraja na kraj grada,
nista nije moglo da mi pomogne.
Bude mi neko vrlo, vrlo kratko vreme dobro - ne pijem,
pa onda sve ispocetka.
Na jednom drugom forumu (tada ovaj nije postojao), potrazila sam pomoc.
Pronasla sam AA sastanke. (Anonimni Alkoholicari)
(Ono kao iz stranih filmova, sedimo u krug i kada se neko javi za rec kaze: Ja sam taj i taj, ja sam alkoholicar, pa onda govori)
Odusevila sam se sto je to doslo i kod nas, konacno.
Sreca da zivim u Beogradu.
Danas postoji AA i u Novom Sadu, a od skoro je zapoceo i u Subotici.
Pisacu ti jos, sada vise ne mogu da sedim za kompom, sva sam utrnula.
Pisi kako si.

Iskren pozdrav.
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan...

Ivan81

Post by Ivan81 » 17 May 2013, 17:20

Cao Natasha,cao Naco...

Prodje neko vreme ali opet sve isto...uspeo tri dana pa ajmo Jovo nanovo!
-Prvi maj,pa repriza istog
-Uskrs i pred Uskrs
-Pa Djurdjevdan prvi,drugi,treci,cetvrti,peti,sesti,sedmi dan :) jos malo pa crni pojas u pivu :)

Ma upao opet u vrzino kolo,kazem ja sebi...
Ovaj djavo sto mi drema pod sesirom ne da mi mira,nece da popusti ni dan....
Jos ovo lepo vreme,u svakoj basti grada Beograda kaplje znoj sa hladnih krigli tocenog piva....
Knedla u grlu....
Ne izlazim vec 2 dana napolje...
Lezim i spavam,pokusavam da DODJEM SEBI!!!

Pozz od Ivana

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 18 May 2013, 14:28

Nije to ništa nenormalno Ivane, mnogima se to dogodi, da imaju želju da prsestanu ali ne uspeju odmah. Nije to tako jednostavno.

Ako imaš želju da ojačaš svoju motivaciju za uspostavljanje apstinencije I početak oporavka – razmisli o tome da posetiš bar jedan AA sastanak, imaš listu sastanaka na http://www.aaasrbija.com. Znam da je mnogima to pomoglo da nađu snagu i motivaciju da prestanu. Ako te bilo šta u vezi toga zanima - pitaj slobodno.

Ali ako nisi raspoložen za to, ili ako jednostavno znaš da nisi spreman da prestaneš da piješ ili smanjiš, evo nekih stvari koje možeš da učiniš da bi smanjio štetu I rizike koje alkoholizam sa sobom nosi. To su neke sitne fore koje, ako počneš da ih praktikuješ, mogu da ti pomognu da se posle pijanke ne osećaš tako kako si gore opisao. (Ja sam inače zato prestala da pijem, nisam mogla da podnesem mamurluke, trebalo mi je po dva-tri dana da dođem sebi I počnem normalno da funkcionišem I pravo da ti kažem – to mi je dopizdelo).

Evo ti nekoliko hintova, možda tu pronađeš nešto korisno za sebe:

1. Kad piješ, probaj da posle svakog drugog/trećeg alkoholnog pića popiješ jedno nealkoholno – sok, vodu, bilo šta, čisto da malo usporiš napijanje, da manje otrova uneseš u organizam, manje opteretiš jetru I manje dehidriraš (znaš da alkohol strašno dehidrira organizam).

2. Iz istog razloga bilo bi dobro probaš da alkohol ispijaš polako, gutljaj po gutljaj, I da izbegavaš da piješ “na ex”. Dobro bi bilo I da ne dolivaš piće u čašu nego da sipaš novu turu tek kad sve iz case popiješ. To će ti pomoći da imaš svest o tome koje količine si popio.

3. Jedi kad piješ, manje oštećuješ želudac, jetru, mozak - i sporije tj postepenije te "hvata"

4. Zapamti da smo svi drugačiji i da svako ima svoje granice - ono što je ok za druge ne mora da bude ok I za tebe.

5. Uzimaj vitamin B (tiamin) u tabletama, da bi smanjio rizik od oštećenja mozga koje prekomerno korišćenje alkohola sa sobom nosi (posebno Wernicke-Korsakoff Sindrom)

6. Nemoj da voziš ako piješ

7. Ne mešaj alkohol sa bilo kojim drogama, legalnim ili ilegalnim, posebno nemoj to da radiš sa depresantima poput marihuane, sedativa, tableta za spavanje, metadona, heroina ili droga koje dodatno dehidriraju organizam (poput ekstazija)

Zatim,
Probaj da vodiš računa o svom zdravlju – zdrava ishrana, umerena fizička aktivnost, dovoljno sna preko nedelje takođe smanjuju rizike koje prekomerno pijenje alkohola sa sobom donosi.

I još bi bilo super ako:
- Redovno ideš na kontrole kod lekara opšte prakse, čisto da pratiš da li ti je oranizam ok
- Probaš da u toku nedelje ustanoviš određene dane kad ne piješ (na pr ponedeljak I utorak, ili od ponedeljka do petka, kako već sam sebi već odrediš, ali važno je da kad jednom odrediš - da ih se pridržavaš)
- Probaš da nađeš ili pojačaš neke aktivnosti u kojima uživaš a koje ne uključuju pijenje alkohola (na pr izleti, bazen, vožnja bicikla, planinarenje štagod)
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

zvezda

Post by zvezda » 14 Jun 2014, 09:50

Dobro jutro!
Nadam se da je jucerasnji mamurluk nestao zauvek i da si (predpostavljam) jos uvek u krevetu i slatko spavas.
Dosla sam sada je tebi u goste :).
Samo da znas da sam ja ranoranilac i da ukoliko ne zurim na posao ovo mi je idealno vrema za kuckanje mejlova u tisini, uz kaficu i cvrkut ptica (zvuci previse romanticarski ali je majke mi tako :)

Divan dan je osvanuo, oblacan i mutnjikav ali bez nesnosne vrucine, jeeeee! a mi nismo mamurni, zato sto smo resili da sta je bilo-bilo je i da nam je DOSTA, te da iz tog razloga mi od juce vise ne pijemo.
I eto nas, dragi prijatelju, dan 2. Kao da je stvoren za gledanje fudbala uz grickalice i neko AF (alcohol free) pice.

Na onom sajtu (koji sam ti poslala na PM) sam pronasla razne mudre savete kako prevariti "djavola iz sesira",kako ga ti nazivas, kaji te nagoni da posegnes za prvom casom pica.
Kao prvo, ako nisi u grupi ljudi koji piju kako otvore oci, a mislim da si napisao da ti je "beer time" negde oko 20h ( kod mene je to "vine time - 18h") morao bi da to vreme dopunis nekim ekstra obavezama koje ti ne daju mogucnost da drzis flasu u ruci. Ja ne znam cime se bavis i sta te sve interesuje ali upravo to vreme je pravi trenutak da promenis svoju dnevnu rutinu i u svoj zivot uvedes neki novi raspored i zanimacije. Naprimer: ti i draga u bioskopu sa kokicama i AF picem, zatim voznja bajkom (sam ili sa....dragom :) do Zemuna i nazad; odlazak u gim bi ti doneo koristi na vise planova (napomenuo si negde da si bio gradski frajer pa cisto da povratis SEBI taj imidz ;).....ma sta god ti padne napamet a nije sedenje u kaficu ili na gajbi uz prazan hod i laku dosadicu.
Skoro sam zakljucila da je BAS taj prazan hod jedan od osnovnih mojih trigera. Ja sam vrlo "turbo"osoba, radim dva posla i moram da budem brza i efikasna (ovo zvuci kao reklama za ....sta god), tako da kada stanem tj sednem cik pogodi sta mi prvo padne napamet kao nagrada za ovakvu "laficu". Naaaravno, vince. Ah kako bi bilo suuuuper kada bih mogla da ostanem na toj prvoj casi. Nazalost to ne pije vodu zato sto sam postala alkos, ispravka - jesam alkos sada i ubuduce samo cu da tezim da postanem recovery alco (zvuci bolje nego na srb.). Zaboravila sam da ti kazem da je jedna od staka u procesu kako prevariti "zlog saptaca" i klopa. Da, da. Sednes i najedes se. Ili kao sto se odlaze pice na svakih 10 minuta, ili pet, ili pola sata (zavisi od toga kolika te panika hvata) ti pojedes jedan slatkis,cokoladicu, mali sladoled....na svakih 10-15min. Ovo sam probala i zaista radi. Ko ce da pije vino posle dve ture sladoleda. Ne znam sta ce biti letos na plazi kada se skinem, ali sta god bilo bolje je od ubijanja sebe (i drugih) alkoholom.

Cuvaj se, idemo dalje.
Pozz,
Zvezdana

Ivan81

Post by Ivan81 » 14 Jun 2014, 17:14

Realno sam trezan 2 dana,nisam cak ni cigaretu zapalio od preksinoc...jedem,spavam,lezim,gledam fudbal i cekam lep dan da odem na bazen...realno plivanje i voda su super.Ovo sa cigarama ne znam dal cu moci,zbog kafe...a kafa bez cigare je ko pljeskavica bez koka kole :) bitno je da JA vise NE PIJEM! A M I N
To sto cemo da se ugojimo i sto ti kazes kako cemo izgledati kad smo na plazi....maaa koga briga,bitno je da se resi nesto vece sto cuci u nama...OVDE SMO PRIZNALI KO SMO I STA SMO!!!
Uzivaj i lepo se provedi za vikend...kuckamo se.

Pozz Ivan.

naca
Moderator foruma

Post by naca » 14 Jun 2014, 21:42

B r a v o o o Ivane za 2 dana, idemooo dan po dan.
To je super stvar - što sam naučila u AA - DANAS NE PIJEM.
Elem, za sutra - ne znam i nikome ništa ne mogu da obećam hoću li da pijem ili neću,
alkohol je lukav, podmukao i zbunjujući!!!
Juče - što sam popila popila sam.
Juče je i s t o r i j a
sutra je m i s t e r i j a
danas n e p i j e m!!!
Živim tako - dan po dan.
U početku mi je bilo mnooogo teško, dugačak dan, prodje i sastanak, a uveče žudnja ludačka kucka u mozgu i srcu popi ... popi ...
Ponekad sam morala da idem na: ovaj SAT neću da pijem.
Bukvalno su me učili ljudi da "odlažem" to prvo piće.
Sve najbolje (icon_razz)

Ivan81

Post by Ivan81 » 15 Jun 2014, 19:26

Dan treci,drzim se,malo nervoze ali resavam tako sto spavam-fudbal,spavam-fudbal...za sad treci dan ja ne pijem!!!

Pozz svima...

naca
Moderator foruma

Post by naca » 16 Jun 2014, 11:23

Idemoooo, b r a v o

Post Reply