kako da prestanem da pijem?

Na ovom forumu možete da ispričate svoju ličnu priču, od početka do kraja. Alkoholičari, kockari, radoholici, zavisnici od droge, hrane, ljubavi/seksa, drugih ljudi - svi ste dobrodošli. Samo Vas molimo da se ograničite na vašu ličnu priču bez komentara i odgovora. Svačije iskustvo je podjednako vredno i značajno.

Moderator: admin

Post Reply
vida

kako da prestanem da pijem?

Post by vida » 29 Nov 2015, 11:51

Najdraži alkosi,
oni u oporavku, kao i oni u ku''cu, (mada jedno drugo ne isključuje), pozdravljam vas i volim. Ja sam trezna dve godine i nedelju dana, koliko idem na sastanke AA. Naslov lične priče je "Kako da prestanem...", iz dva razloga: prvi -koliko god da ste u oporavku, oprez je neophodan. A drugi, čisto praktični- najčešće se do teme koja nas interesuje krene ovakvim pitanjem: "Kako da prestanem, kako da počnem, gde da kupim", i tako to.

Nadam se da će se tako bar neko spasiti, doći na sastanak i probati da krene ovom putem. Nije lako, ali je moguće, i mnogo lepo.

A sad, moja priča.

Mislim da sam oduvek bila alkoholičarka. Zašto, ne znam a nije ni važno. Važno je da sam se spasla. Od adolescentskih dana bila sam sklona žestokom opijanju po kafanama i žurkama. Kako je alkoholizam napredovao, jer on nikad ne nazaduje; više mi nije bilo važno ni gde: kod kuće, po kućama, :) na poslu i naravno u kafani. Žurke su utanjile, jer sada imam 55 godina. ;)

A kao da je bilo juče kada sam se sa 17, 18, 19... godina tresla od treme u društvu, sve dok ne popijem nekoliko pića, da bih ubrzo posltala "glavna". To mi se sviđalo, jako. Postajala sam pametna, hrabra, elokventna. Bar sam tako sebe videla. Dolazila kući mrtva pijana, padala u kupatilu, završavala u bolnici, znajući šta mi je, a izlazila sa nekim idiotskim otpusnim listama - nisam im tako mlada valjda bila ni sumnjiva, Fino dete iz fine kuće. Nisam ja dolazila da mi ispiraju želudac, eto, imala sam sreće; nego od posledica opijanja bilo bi mi loše, boleo me stomak, otekle jetra i slezina, ju - pojma nemamo zašto... Fino dete, došlo sa tatom. Okolina u kojoj sam se kretala bila je tolerantna prema alkoholu, čak i moja šira i uža porodica. Mislila sam da sam dobar čovek, da pijem za svoje pare (dobro, roditeljeske a posle svoje a boga mi i tuđe); da uništavam SVOJU jetru, da se to nikoga ne tiče dok ga ne diram. Iz te "Ne diraj me - ne diram te" filozofije razvila sam visok stepen tolerancije prema drugima, da bih sebi obezbedila opijanje bez dosadne krivice.

Završila fakultet, imala jedan kratak brak. Pa drugi koji još traje. Bilo je naravno, čak i onom prvom -i svađa i tuča. U drugom sam rodila dvoje dece. Nismo muž i ja pili dve i po godine (računajući i moju trudnoću sa blizancima). Onda je on propio, ja jedva dočekala da mu se pridružim, jer tada sam mislila da ne pijem zbog njega.Tako pijani nastavili smo sa svađama i tučama, ne uvek, ali i jednom je mnogo dok deca rastu. I kad porastu. I uvek je mnogo. Ali, opet je bolje prestati ikad, nego nikad.

Đavo je došao po svoje negde oko trideset pete,između ta dva braka. Tada sam bila najgora. I znala sam da mi treba pomoć, ali me je valjda bilo sramota. Ili mi se nije iskreno ni prestajalo. Agresivna, poluluda. Zaljubila sam se i udala. Za alkoholičara, naravno. Zbog ljubavi načinili smo tu pauzu, ali je flaša bila jača. Ona nas je sastavila, ona nas je i rastavila. Mučne godine maltretiranja, vređanja, mržnje. Sad je dobro, u dobrim smo odnosima, ali ne živimo zajedno. Sa decom... šta da kažem. Sa ćerkom sam popravila odnose, a sa sinom teško ide. Treba svu onu krivicu sada pretvoriti u odgovornost, treba pognuti glavu, onako trezan i sada lud od toga. Ali, to brzo prođe. Meni je prošlo.

Naravno, teško podnosim realnost. Mislim da je to problem svih alkoholičara. Borba je to, ali se isplati. Sa alkoholom sam pila i razne tablete, AD seroxat, xalol,lexilium, demtrin... da te bog sačuva... Sad sam samo na seroxatu, a mislim da ga izbacim jednog dana, a možda i neću.

Sa sigurnošću mogu da kažem da se ne bih izvukla bez grupe Anonimnih alkoholičara. Kada sam došla na grupu, videla sam da je to - to. Svi te razumeju, niko te ne osuđuje. Program radi - ako ga ti radiš. Juče smo imali deveti rođendan. Bilo je pre svega smeha i druženja, a onda i suza, tu i tamo. Samo mi znamo gde smo bili, i odakle smo izašli.

Jako, jako bih volela da Beograd, Srbija, (rekla bih i ceo svet - ne mali svet alkoholičara), bar proba da spase svoj jedini život. Da spase svoju porodicu. Beograd ima jednu grupu. Realno, za grad od 2 miliona ljudi, ne smem ni da pomislim koliko je tu alkosa, malo je. Srbija - takođe- Grupe imaju Novi Sad i Subotica. A ostali veliki gradovi? Tamo nas nema? Da, da... Dolazili su ljudi i po 200 kilometara kolima na naše sastanke, i eno ih sad. Trezni i srećni.

Moram da priznam da sam se uljuljkala, malo zapostavila sastanke. Tu vreba tzv "suvi alkoholizam", u kojem samo ne konzumiraš alkohol, ali mnoge loše navike stečene tokom pića ne nestaju. Kod mene je to lenjost. Šta ću? Evo šta ću: ponovo na AA!

Sve vas volim, grlim i ljubim. I idem da uhvatim parče ovog sunčanog dana. Trezna danas. 736 dana.

Vida

naca
Moderator foruma

Re: kako da prestanem da pijem?

Post by naca » 29 Nov 2015, 17:59

Draga Vida, dobrodošla na ovaj mrtvi forum.
Hvala ti veeeliko za iskrenu priču.

Idemooo, možda malo i oživimo ovo mesto.
Sve čestitke za treznost (icon_razz)
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan...

Synthetics

Post by Synthetics » 05 May 2016, 23:49

naca wrote:Idemooo, možda malo i oživimo ovo mesto.
Ja sam tu! Dakle, dinamike neće falit. Samo da ne krene brisanje, banovanje, ... Daleko bilo.

naca
Moderator foruma

Post by naca » 06 May 2016, 08:24

Dragi Syntetics,
neće biti brisanja i banovanja siguran budi,
(promenio se sastav osoba koje rade na forumu),
tako da si vrlo dobrodošao da visiš ovde, kao što i ja ponekada radim (icon_razz)

Synthetics

Post by Synthetics » 10 May 2016, 21:47

A gde su moji nekadašnji sagovornici? Propili se ili potpuno batalili staklenu ambalažu i otperjali?

Ovako, jedino da pričam sam sa sobom (ili kuhinjom).

Synthetics

Post by Synthetics » 17 Jun 2016, 08:19

Nit' pišete nit' se javljate.

Da postavim jedno pitanje, možda se neko upeca i odgovori.

Ja sam u poslednjih 2 meseca popio jednu čašicu likera. Ono, da ne objašnjavam kako i zašto. Kako vi, po vašoj metodologiji, tretirate taj "incident"?

(icon_e_smile)

naca
Moderator foruma

Post by naca » 17 Jun 2016, 20:56

Upecala se ja (icon_e_wink)
Što se mene tiče, to nije nikakav Incident, čak ni pod navodnicima.
Neko stvarno može da popije taj liker i da ponovo prestane sasvim, duže vreme.
Ja to ne mogu, sigurno.
Kako znam? Pa probala sam (icon_e_biggrin)
To prvo piće, kod mene samo pokrene aždaju koja čuči u mom čudnom umu i
... ode sve dođavola. Ne umem da stanem!
Nekoliko puta iznova i iznova, dok mi nije došlo iz dupeta u glavu,
ono o čemu se govori na sastancima AA.
Ja sam nemoćna pred alkoholom.
Zato sigurno znam da d a n a s ne pijem.
Veliki pozdrav Sintetiks

Synthetics

Post by Synthetics » 09 Jul 2016, 22:28

Kakva je situacija sa kefirom? Ja pijuckam pomalo kefir, a vele da u njemu ima alkohola.

danijela...69

Post by danijela...69 » 13 Jul 2016, 16:33

Kako da prestanem??
sta da radim kada me obuzme zelja za tim demonom..ne umem da se zaustavim..svi me gledaju..u porodici napravim srenje, jer postanem agresivna...osecam krivicu,,brukam se..svi su nesrecni zbog mene, a ja najvise..
u provinciji sam...nemam uslova da potrazim pomoc...
tesko mi je..
nemam nikog svog na koga bih se oslonila i ko bi mi pomogo..
svesna sam da moram sama...ok...ako kako..kako naci snage i oterati djavola??

Synthetics

Post by Synthetics » 11 Aug 2016, 16:37

Image

Post Reply