od jedne do druge zavisnosti...

Na ovom forumu možete da ispričate svoju ličnu priču, od početka do kraja. Alkoholičari, kockari, radoholici, zavisnici od droge, hrane, ljubavi/seksa, drugih ljudi - svi ste dobrodošli. Samo Vas molimo da se ograničite na vašu ličnu priču bez komentara i odgovora. Svačije iskustvo je podjednako vredno i značajno.

Moderator: admin

nale

Re: od jedne do druge zavisnosti...

Post by nale » 30 Jan 2013, 15:39

Nato,

Ko zna koliko bih jos bila lenja da bacim koju rec na ovaj forum da ti ne napisa prethodni post i da se ne pronadjoh u njemu.
Ovih dana sam mnogo razmisljala o poslu i kolegama...da budem tacnija jednoj odredjenoj koleginici koja me bas "muci" u poslednje vreme.

Bas ta dilema, da li da pustim ili da se suprotsavim. Najbolje bi bilo kad bih mogla oba, i da pustim i da se suprotsavim, ali skapirala sam da bas ne moze i jare i pare.

Ne mogu ja ovo malo mira sto sam onjusila posle dugo vremena ni za sta da dam. Sve to stoji, da nije u redu, da mozda i njoj odmazem i da mucena verovatno nije ni svesna sta radi i kojim sredstvima se sluzi, mada nemam ni zelju nesto da joj pomazem :-/

I pomislim, ma to je samo posao, koliko sam se ja u zivotu nervirala i plakala zbog posla i ljudi sa posla, a promenila sam dosta poslova i svi ti ljudi i poslovi su sada daleka proslost i prosto ne mogu da verujem da sam toliko energije trosila na dogadjaje i ljude koje polako pocinjem i da zaboravljam.

To je samo posao i ne poznajem nikoga ko nema nekog kolegu/koleginicu koji mu kida zivce na ovaj ili onaj nacin.

To je valjda zivot, iskustvo...i nista vise.

Ja sam resila da pustim, da odem u biskis, kod frizera, pojedem kolac, igram igrice na kompu, razmisljam o necemu sto mi stavlja osmeh na lice, umesto da se upinjem trazeci nacin kako da isteram pravdu, a da izbegnem otvorenu konfrontaciju, pogorsanje vec loseg odnosa i ko zna cega jos.

Nisam ja dorasla tome, ne umem da prodjem kroz to a da me to ne pomeri.

Zato biram da pustim, da cuvam svoj mir, da trazim satisfakciju u nekim stvarima kojima sam dorasla.

Ljubim te mnogo mnogo!

naca
Moderator foruma

Post by naca » 30 Jan 2013, 19:10

natasha wrote: I on traga za onim za čim svi mi tragamo – za malo ljubavi i podrške.
Ovo mi se mnooogo dopalo, ja tragam za tim (icon_e_wink)
natasha wrote:Ali stvarno... svi smo ludi izgleda, na ovaj ini onaj način...
Jesmo i ako smo, sve dok ucim da budem bolja, volim i da budem jos luda, i dobro mi je sa tim, ne dam nikome moje slatko ludilo, a ni ludilo tvog kolege, srce moje (icon_lol)
Volim vas
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan...

naca
Moderator foruma

Post by naca » 30 Jan 2013, 19:11

Tebe Natasha, Nale, kolegu i sve ostale znane i neznane voliiiim i eto

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 31 Jan 2013, 15:53

Ajoj jeste draga Nato I draga Naco
Samo… kada bi sve bilo tako jednostavno…

Nekad mi to njegovo ponašanje smeta a nekad mi je simpatično, kao kad gledam neko brljivo dete koje nema pojma šta radi...

Pitam se ja šta meni tu zapravo smeta.
Kada me štrecne moj egocentrizam, kad mi je krivo što on ubire zasluge i pohvale za nešto što sam JA uradila, kad je u pitanju samo moje JA JA JA... To je teško ali sa tim znam šta ću. Ništa. Zabole me što mi je krivo kad njega pohvale umesto mene. Čutim, trpim, znam da će da prođe...

Ali problem je što se stvar ne zadržava na tome. Mane karaktera se šire kao zaraza.

Određeni broj dana radimo u NSP iliti Needle Syringe Programu, kod nas se to valjda zove program za razmenu igala ili tako nekako...
Zna se šta su nam zaduženja. Radimo sa ljudima kojima smo mi verovatno jedini zdravstveni servis koji posećuju. Daleko najranjivija, najstigmatizovanija, najmarginalizovanija grupa intravenoznih korisnika droga.

Zna se i šta su nam ograničenja.

On ne j..e ni zaduženja ni ograničenja. Favorizuje i degradira ljude prema svojoj preferenciji. Ali dobro hajde i na to da zažmurim...

Dođe jednom devojka koja ga pita gde da se obrati za pomoć pošto je trudna, a i ona i dečko su narkomani, ali ona bi možda i rodila, ima mesta na klinici koja je baš za to, ionako oboje već neko vreme razmišljaju da se skinu i bla bla... On je uplete u priču i vidim navrće vodu na svoju vodenicu, sve u stilu „ ne znam ja, ti odluči kako hoćeš ali šta ćeš sa detetom u takvoj situaciji, kakve su vam šanse, ne znam ti vidi na tebi je odluka ali znaš da su rizici ogromni bla blab bla...“ i nagovori je da abortira. Fino, slatkorečivo, manipulativno, sa ubeđenošću da joj pomaže i čini joj božanstveno dobro.

Da ne ulazim u polemiku koja odavde može da traje do sudnjeg dana pa još i duže... Linija je jasna – Šta god mi lično o tome mislili, MI TO NE SAOPŠTAVAMO, NE DAJEMO DAVETE; NE NAGOVARAMO; NE SUGERIŠEMO U KOM PRAVCU KRENUTI KADA SU KLJUČNE ODLUKE U PITANJU. I to ne MI kao 12 STEPERI nego mi kao ljudi zaposleni U OFICIJELNOJ SLUŽBI koja radi sa IV korisnicima droga.

Otkud on zna šta je za nju najbolje? Da, neke žene koje su rodile decu kao aktivni zavisnici nisu bile dobre majke, (opet, da ne ulazim u priču koliko njih i bez drogiranja nisu bile dobre majke i šta uopšte znači biti dobra majka) ali ima primera gde je upravo to, trudnoća, dovelo do toga da majka donese odluku da prestane da se drogira, posveti se detetu i počne neki potpuno nov život zahvaljujući tome.Kako on zna da baš ona nije jedna od njih?

Ne znam, teško mi je kad to vidim. Pitam se gde je tu granica? Da li je moja službena dužnost da reagujem? I kome da se obratim kad je taj u ljubavnoj vezi sa menadžerom? (Opet kršenje pravila)I kako da dokažem da se on igra sa ljudskim sudbinama kad on to radi tako slatkorečivo i manipulativo da su svi dokazi na samom dnu tegle livadskog meda?

To me uznemirava, kad mi tako dribla po savesti... Da mi dribla samo po egu, ni pola jada...
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

naca
Moderator foruma

Post by naca » 01 Feb 2013, 00:08

Joj, jeste strasno tako kada neko "savetuje",
pogotovu kada daje sumanute i nerealne i nepravedne savete, imam toga bas mnogo u privatnom zivotu.
Majkemi, svi svima daju savete, koji nidje veze sa zivotom, istinom i realnoscu nemaju.
Nekako u poslednje vreme vidim da mi na vreme uspe da se setim (hvala ti Boze, posle punih 5 godina oporavka)
bas kada su slicne stvari u pitanju,
"da drugi imaju pravo na svoja usta da izgovore sta god oni zele i u svom zivotu da rade sta god oni zele",
TO sa mnom nema veze.
Ja cu da dam sve od sebe da JA uradim najbolje sto mogu i kako sam naucila,
a to sto drugi rade, nemam izbora nego da prihvatim.
Bog ce to sam sve da uredi da bude onako kako mora da bude, a ne onako kako bi ja zelela ili kako ja mislim da je pravedno.
Verujem u to 100%.
I, nekako stvarno bude dobro, barem za mene, dobro se osecam i imam mir u dusi.
Primer:
Na sastanku u nedelju dobila sam najblaze receno popizdikus, ma ljutaaaa i razocarana i ... uf ... uzas,
ljuta na grupu tj pojedine clanove.
Ma drzalo me sve do ponedeljka uvece, i na kraju doslo mi je ovo gore napisano iz dupeta u srce i - avaj - kakvo olaksanje.
Mir.
E, moram sutra da ti pisem kako u nasoj grupi stvarno ljudi osudjuju druge, degradiraju ih, zadiru u najbolnije stvari i vredjaju, pa
opet tako idem sa sastanka kuci i pomislim,
sta ce jadni, pa ni oni ne znaju kako da postupe drugacije, neko je polagan neko je nikakav, ali takav je kakav je
i moj zadatak je da volim ljude, tacno takve kakvi su.
Jbg, lako mi je da volim one koji isto misle kao ja.
Istinski i iskreno zavoleti ljude koji su "losi" uslovno receno (tipa tog tvog poslovnog drugara ili nekog clana moje grupe koji osudjuje i vredja verbalno nove clanove)
je stvarno bilo tesko za mene,
ali vezbom mi je stvarno pocelo da uspeva i mnogo sam srecna zbog toga.

Kukuuuuu al se raspisah, kao sutra cu da pisem o tome, a sve napisah sad.
Grli i ljubi, sve koji citaju trezna i posebno cista od s v e g a sto je psihoaktivno, 3 godine i 6 meseci Nacaaaaaaaaaaa jeeeeee

naca
Moderator foruma

Post by naca » 01 Feb 2013, 00:12

Moram da dodam na ovo sve da sam 4 pune godine isla na NA sastanke i sada u januaru je tacno godinu dana kako sam prekinula da idem na te sastanke,
jer sam se umorila od cekanja da prekinu osobe sa savetovanjem clanova.
Tu bas spada ono sto si navela za tog kolegu,
em se savetuje, em nagovara, em se govori drugome ovakav si ili nisi ovakav.

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 03 Feb 2013, 11:45

naca wrote:Joj, jeste strasno tako kada neko "savetuje",
pogotovu kada daje sumanute i nerealne i nepravedne savete, imam toga bas mnogo u privatnom zivotu.
Majkemi, svi svima daju savete, koji nidje veze sa zivotom, istinom i realnoscu nemaju.
Mislim da je poenta više u samom konceptu/činu davanja saveta nego u sadržini saveta i tome kakav je savet (jer tu opet možemo da polemišemo koji su kriterijumi "dobrog" ili "lošeg" saveta, i ti kriterijumi se razlikuju od osobe do osobe)

Savetovanje podrazumeva određeni odnos moći gde je onaj koji savetuje "iznad" onoga ko prima savet.
To je pokroviteljski stav savetodavca koji misli da je pametniji od primaoca saveta i da njegovu situaciju može da sagleda bolje od njega samog.

Ja znam da je u 99% slučajeva osoba koja mi daje savet dobronamerna i želi da mi pomogne. Ipak, njen pokušaj da mi reši problem umesto mene same obično me žešće nadrka i uglavnom zažalim što sam se osobi uopšte i poverila.

Valjda je najteže saslušati tuđ problem a ne pokušati da ga automatski rešimo...

A kada se poveravamo drugima to ulavnom radimo da bi to jednostavno podelili sa nekim, možda da bi to što nam je u glavi tako konfuzno i opterećujuće pretočili u reči i time u taj haos uneli neki red... Pričanje pomaže da se stvari pojasne... U toj fazi davanje saveta je naprosto trčanje pred rudu.

naca
Moderator foruma

Post by naca » 03 Feb 2013, 12:46

natasha wrote:(jer tu opet možemo da polemišemo koji su kriterijumi "dobrog" ili "lošeg" saveta, i ti kriterijumi se razlikuju od osobe do osobe)
Daaaaaaa, vrati mi se to intelektualno saznanje, povremeno, ali mi nije jos u srcu, sto bi rekli neki clanovi.
Da, JA nisam ta koja procenjuje sta je dobro i ko je dobar i obrnuto.
Jedino sto znam je da ja ne znam,
uci ce da prostite i u srce jednom (icon_e_wink)
Volim foruuuuuum, tra la la (icon_razz)

naca
Moderator foruma

Post by naca » 03 Feb 2013, 12:57

Opet zaboravih, a i ovo sam htela
natasha wrote:Valjda je najteže saslušati tuđ problem a ne pokušati da ga automatski rešimo...
Ovo vezbam vec gooodinama, vec sam zaboravila na kom koraku mi je sugerisana ova vezba da
samo saslusam osobu, bez da komentarisem i dajem svoj stav - po bilo kom pitanju.
Evo, prepisujem celu sugestiju:
"Učim da prihvatam s v a k o mišljenje različito od svog!
Takodje učim, da imam svoj stav i svoje mišljenje!
Svoje mišljenje ću izneti t e k onda a k o to neko zatraži tada!
Ja nemam šta da se slažem ili ne slažem sa tudjim stavovima!
Na meni je samo da ih čujem!"

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 03 Feb 2013, 15:05

naca wrote:"Učim da prihvatam s v a k o mišljenje različito od svog!
Takodje učim, da imam svoj stav i svoje mišljenje!
Svoje mišljenje ću izneti t e k onda a k o to neko zatraži tada!
Ja nemam šta da se slažem ili ne slažem sa tudjim stavovima!
Na meni je samo da ih čujem!"
Teško to ide.
Procenjivanje je teško izbeći, ne znam da li je i moguće.
Ali moguće je truditi se najbolje što mogu, da to svedem na najmanju moguću meru.

Meni mnogo pomaže ako sebe stalno podsećam da svi stvari vidmo na različite načine, i da ja nikad ne mogu sa sigurnošću da znam šta nekoga rukovodi u ponašanju i odlukama. Nepravedno je i krajnje egocentrično misliti da neku osobu tako dobro poznajem da znam šta je za nju najbolje.

Post Reply