ŠTA MI SE SVIĐA U OVOM PROGRAMU

Ovde možete da saznate sve o oporavku od raznih oblika zavisnosti koji nude programi u 12 Koraka; da pronađete podršku ukoliko želite da pomognete sebi a ne znate kako.

Moderator: admin

natasa

ŠTA MI SE SVIĐA U OVOM PROGRAMU

Post by natasa » 14 Jul 2009, 03:53

Pozivam sve ljude koji na bilo koji način imaju iskustvo oporavka uz pomoć programa u 12 Koraka da podele sa nama ono što su kroz ovaj program naučili, ono što im se dopada, što im je pomoglo, oplemenilo ih ili im ulepšalo život.

Od mnogih dragocenih stvari koje sam uz pomoć ovog programa naučila za sada ću izdvojiti samo dve.

1. Naučila sam šta je MOJA ISTINA.
Odrasla sam u porodici u kojoj je rukovođenje prema drugima bio osnovni način preživljavanja. Bilo je opasno imati svoje mišljenje, misliti svojom glavom, jasno I nedvosmisleno izgovoriti svoj stav, izraziti svoje potrebe, odbraniti svoje pravo.
To je od mene napravilo ljutu, ozlojeđenu, besnu, nezadovoljnu, nesrećnu i tužnu osobu, osobu koja nema poverenja u sebe, koja ne sluša svoj unutrašnji glas i ne čita znake koji su joj poslati. :violence-rapidfire:
Ovaj program me je naučio da identifikujem i prepoznam svoju istinu, da verujem prvo sebi pa tek onda ostalima, da ne usvajam nekritički tuđe mišljenje kao bolje, ispravnije, istinitije, samo zato što nije moje.
Zapravo, ovaj program me je odvikao od razmišljanja u kategorijama ispravnosti i istinitosti. Svi imamo svoju istinu i svoju realnost i svi smo u pravu. Nema potrebe ubeđivati druge u ispravnost svog stava. :violence-axechase:
Ako znam da su mi motivi i razlozi za ono što radim ispravni, ničije tumačenje mog ponašanja ne može me povrediti ili pokolebati. Moju istinu ne može znati niko bolje od mene same.

2. Naučila sam šta je BEZUSLOVNA LJUBAV. :romance-heartsthree:
To nikad nisam dobila pa nisam naučila ni da dam. Sada, na grupi, kada je nekom zavisniku potrebna moja pomoć, prvo razmislim da li mogu i koliko mogu da dam. Ako rešim da dam, svoju energiju, vreme, podršku i ljubav, dajem čistog srca, nepovratno, bez ikakvih uslovljavanja i očekivanja. Ne očekujem da on za uzvrat savlada svoju bolest - to u tom slučaju nije ljubav nego kontrola.
Trudim se da učinim ono što je do mene, a za rezultate ne brinem. Tako sam mirna i spokojna, šta god da se desi. Moć za svoj život imam u svojim rukama, lepo mi je što volim bez očekivanja te u mom srcu nema plodnog tla za ljutnju, izneverenost i razočarenje.
A najbolje od svega je što se davanje čistog srca, iskreno i bezuslovno, uvek vrati barem dvostruko.
Kad učenik bude spreman guru će biti tu.

ivica

Re: ŠTA MI SE SVIĐA U OVOM PROGRAMU

Post by ivica » 14 Jul 2009, 12:53

Ma bravo!
ISTINA je onoliko koliko i pogleda na nju,i svaka je istinita.
BEZUVJETNA LJUBAV-Otvara mogučnost ranjivosti,a to nitko ne voli,ali samo čemo tako moći okusiti puninu života.Brod je stvoren da plovi po otvorenim i nepredvidivim vodama,ali je najsigurniji u zaštićenoj luci,no brod u luci nema svoju svrhu,jedino plovidbom on ispunja ono za što je stvoren. Tako i naš duh moramo prepustiti bezuvjetnoj ljubavi a ne ga samo čuvati od iskustava koja ne želimo,jer čemo samo tako doči do dubljih spoznaja života ne boječi se iskustava bilo koje vrste.Iskustvo kao iskustvo nema nikakav predznak ni pozitivan ni negativan,ono je samo iskustvo predznak dobra ili zla dajemo mu mi svojim osobnim stavovima i gledištima na život koje formiramo na osnovi prošlih iskustava.Promjenimo li svoj odnos prema prošlim iskustvima mijenjamo i njihov predznak.A za toje potrebna hrabrost i bezuvjetna ljubav,ne bojmo se ranjivosti koja je prati jer čemo samo tako moći doživjeti puninu života i moči steći toliko potreban duševni mir,koji moramo nači sami ali ga možemo trajno zadržati jedino ako ga nesebično dijelimo s drugima. :dance:

natasa

Post by natasa » 21 Jul 2009, 01:04

ivica wrote:Promjenimo li svoj odnos prema prošlim iskustvima mijenjamo i njihov predznak
:clap:

Jedno od čudesnih odlika ovog programa je njegova sposobnost da postepeno menja percepciju realnosti moje zbunjene :confusion-scratchheadblue: i izbezumljene :scared-eek: ličnosti. Moje iskustvo stvarnosti uz pomoć ovog programa postaje prijatno na način na koji to nikad do sada za mene nije bilo moguće. Počela sam da se osećam dobro u svojoj koži :greetings-clappingyellow:. Život za mene nije više naporan, besmislen, i pun konflikata koji su neizdrživi i koji traže veštačke načine olakšanja tenzije :obscene-drinkingdrunk: .

Ne osećam se više „iskorenjeno“, neprilagođeno, izolovano i nisam više stranac u sopstvenom gradu. Ne goni me neizdrživa želja da pobegnem (ne znajući od čega i ne znajući gde), fizički i mentalno :banana-explosion: . Nemam više skokove u doživljanju sebe, koji variraju od osećanja žrtve :violence-hammer: do neshvaćenog genija :violence-guntoting: .

Najčudnije od svega je što se promena dogodila postepeno, gotovo neprimetno. Moja slika sveta nije više crno-bela, dobila je boje i nijanse. Moja anksioznost, nezadovoljstvo, ozlojeđenost ustupili su mesto vedrini, spokoju i miru. :angelic-cyan:

Češće se smejem :laughing-rolling: . Sve više se smešim. :D

ivica

Post by ivica » 23 Jul 2009, 22:39

Bravo Nataša,eto to je PROGRAM, cilj programa i jest RADOST ŽIVLJENJA, a nikako SITNE ŽIVOTNE RADOSTI.
Program ne nudi život bez problema,nego daje snagu da se njima nosimo.
Program ne nudi životni put bez padova,nego uvijek u bilzini ruku koja če nam pomoći da SE SAMI DIGNEMO,no neče nas ona dizati,ali če zato uvijek uz nas stajati.
Program ne nudi novu kožu u kojoj čemo se dobro osječati,nego nam daje da se dobro osječamo u onome u čemu smo trenutno.
Program neče promjeniti Vašu okolinu,program mjenja Vas,i Vaše gledište iste okoline postaje ugodnije.
Program neče učininiti da Vas ljudi više vole i razumiju,nego Vam daje snage da Vi volite druge i razumijete njihove stavove.
Program je put da budemo ono što uistinu jesmo i da se kao takvi osječamo ugodno,korisno,svrhovito,i da prihvačamo druge koji to nisu onakvima kakvi jesu,bez da prosuđujemo zašto su takvi kakvi su.
Program je upoznavanje ŽIVOTA u svoj njegovoj punini.
NE BOJMO SE ŽIVJETI SEBE ONAKVIM KAKVI UISTINU JESMO, pa zar se drugo i može nazvati ŽIVOTOM.
Patimo uvijek kad pokušavamo iz bilo kojeg razloga živjeti ono što nismo. :dance:

naca
Moderator foruma

Post by naca » 30 Nov 2009, 13:55

U subotu uvece na proslavi rodjendana AA,
tacnije na prelepoj zurci u jednoj palacinkarnici,
SHVATILA sam sta mi se svidja u ovom programu vise nego ista u mom zivotu do sad:
Ucim da budem ono sto jesam i to mi pomalo polazi za rukom.
Djuskala sam kao PUSTENA SA LANCA ... :banana-dreads:
HVALA SVIMA koji su zajedno sa mnom bili ono sto jesu i sto me time bodre da nastavim da upoznajem PRAVU sebe!!!

:teasing-tease: :orcs-buttshake: :teasing-neener: , mozda sam ja ipak jedna smrtno ozbiljna osoba, hm, videcu ... ;)
JEDNO SIGURNO ZNAM, DANAS SAM CISTA, TREZNA I ZADOVOLJNA.
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan...

natasa

Post by natasa » 18 Jan 2010, 16:38

Sviđa mi se što sam stalno okružena ljudima za koje znam da se trude da svaki dan budu sve bolji.
Sviđa mi se što imam priliku da vidim i učim šta znači i kako izgleda bezuslovna ljubav.
Sviđa mi se što imam sve više ljudi oko sebe za koje mi ne treba razlog da ih pozovem. Oni su uvek tu za mene, i ja za njih.
Sviđa mi se što upoznajem sebe i svoje potrebe na način koji ne podrazumeva zanemarivanje drugih ljudi i njihovih potreba.
Sviđaju mi se konvencije... Sviđa mi se Narkoslavija... Hvala svima koji su ovog vikenda bili u Srajevu.
Volim vas.

naca
Moderator foruma

Post by naca » 15 Aug 2012, 17:15

I dalje ucim da budem ono sto jesam,
i svidja mi se sto se vise ne stidim kada nesto ne znam.
Svidja mi se sto ne moram nikome da se pravdam,
sto uvek stojim iza svojih reci,
sto sada imam hrabrosti da kazem, "pogresila sam" i "izvini".
Vec jednim delom jesam ono sto jesam.

mikrikg

Post by mikrikg » 04 Mar 2013, 10:27

ovaj program mi je pomogao mnogo trezan sam ravno dva meseca promenio sam zivot

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 04 Mar 2013, 17:07

mikrikg wrote:ovaj program mi je pomogao mnogo trezan sam ravno dva meseca promenio sam zivot
Svaka cast mikrikg, samo napred!!!
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

naca
Moderator foruma

Post by naca » 03 Apr 2013, 10:11

Kako je danas dragi mikrikg?
Evo proslo je skoro mesec dana, ako zelis napisi nam nesto o sebi, jesi li jos uvek trezan?
Iskren pozdrav

Post Reply