Samo danas!

Ovde možete da saznate sve o oporavku od raznih oblika zavisnosti koji nude programi u 12 Koraka; da pronađete podršku ukoliko želite da pomognete sebi a ne znate kako.

Moderator: admin

Vuk
Moderator foruma

Re: Samo danas!

Post by Vuk » 25 Aug 2009, 10:42

25. avgust
Deveti korak – popravak života

"Ostvarujemo slobodu od ruševina svoje prošlosti."

v

Kad započinjemo Deveti korak, dostigli smo uzbudljivi stepen u svom oporavku. Šteta učinjena našim životima je ono što nas je u prvom redu i dovelo do toga da potražimo pomoć. Sad imamo priliku raščistiti te ruševine, iskupiti se za svoju prošlost i popraviti svoje živote.
Potrošili smo mnogo vremena i truda pripremajući se za ovaj korak. Kad smo došli u NA, suočiti se sa krhotinama sopstvene prošlosti bilo je verovatno poslednje što smo hteli učiniti. Počeli smo to raditi sami u svom ličnom inventaru. Onda smo otkrili svoju prošlost pažljivo izabranoj nekolicini: sebi, svojoj Višoj sili i jednoj drugoj osobi. Pregledali smo svoje nedostatke, izvor haosa u našim životima, i tražili da se uklone sve te karakterne mane. Napokon, popisali smo stvari za koje se trebamo iskupiti kako bismo popravili ono što smo pogrešno učinili – sve što smo pogrešno učinili – i postali smo voljni da se iskupimo.
Sada imamo mogućnost da se iskupimo – da steknemo slobodu od ruševina svoje prošlosti. Sve što smo do sada učinili u NA dovelo nas je do ovde. U ovoj tački razvoja našeg oporavka, Deveti korak je upravo ono što želimo učiniti. Sa Dvanaest koraka i pomoću Više sile čistimo krš koji je toliko dugo stajao na putu našem napretku; mi stičemo slobodu da živimo.

v

Samo danas: Iskoristiću priliku da popravim svoj život. Ja ću doživeti slobodu od ruševina moje prošlosti.

Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 26 Aug 2009, 01:15

26. avgust
Inventar Desetog koraka

"Nastavili smo sa ličnim preispitivanjem i kad god
smo pogrešili, odmah smo to priznavali."

v

Svakodnevni Deseti korak održava naš zdravi duhovni oslonac. Iako svaki član postavlja različita pitanja, neka pitanja su od pomoći gotovo svima. Dva ključna pitanja Desetog koraka su: "Jesam li iskren u odnosu sa sobom, svojim delima i svojim motivima? I jesam li molio za Božju volju za mene i za snagu da je sprovedem u delo?" Ova dva pitanja, pošteno odgovorena, dovešće nas do potpunijeg pogleda na naš dan.
Kada se fokusiramo na svoje odnose sa drugima, možemo se pitati: "Jesam li nekome napravio danas nešto nažao, bilo neposredno ili posredno? Moram li se kome iskupiti za nešto što sam danas učinio? Ostaćemo jednostavni u svom inventaru ako se zapitamo: "Gde sam pogrešio? Šta mogu bolje učiniti sledeći put?"
Članovi NA često uviđaju da njihovi inventari uključuju i druga važna pitanja: "Da li sam bio dobar prema sebi danas? Jesam li učinio nešto za nekog drugog, a da ništa nisam očekivao zauzvrat? Jesam li ponovo potvrdio svoju veru u Višu silu punu ljubavi?"
Deseti korak je korak održavanja u NA programu. On nam pomaže da nastavimo prijatno živeti u oporavku.

v

Samo danas: Ja ću se setiti da pregledam svoj dan. Ako sam nekoga povredio, iskupiću se. Razmisliću kako mogu drugačije postupiti.

Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 27 Aug 2009, 02:22

27. avgust
Izabrati život

"Promena autodestruktivnih obrazaca života
postala je neophodna."

v

Aktivna zavisnost je tinjajuća želja za smrću. Svako je od nas izazivao smrt svaki put kad smo uzeli drogu. Naš stil života nas je isto tako dovodio u opasnost. Život zavisnika jeftino se prodaje svakim danom i sa svakom dozom.
U oporavku je prvi obrazac koji menjamo obrazac drogiranja. Kako ostajemo čisti, započinjemo svoje putovanje u život. Ali naše autodestruktivno ponašanje obično je išlo puno dublje od samog drogiranja. Čak i u oporavku se možda još uvek odnosimo prema sebi kao da ništa ne vredimo. Kad se prema sebi odnosimo loše, osećamo se loše. A kad se osećamo loše, tražimo olakšanje – možda čak i u našem starom rešenju, drogi.
Birati oporavak znači birati život. Svaki dan odlučujemo da želimo da živimo i da budemo slobodni. Svaki put kad izbegnemo autodestruktivno ponašanje, mi biramo oporavak.

v

Samo danas: Izabraću život izabravši oporavak. Ja ću brinuti o sebi.

Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 29 Aug 2009, 05:44

28. avgust
Izloženo svetlu

"Ovi nedostaci rastu u mraku i umiru izloženi svetlu."

v

Peti korak traži od nas da podelimo svoju pravu prirodu s Bogom, sa sobom i sa drugim ljudskim bićem. On nas ne ohrabruje da svima kažemo svaku i najmanju tajnu o sebi. On ne traži od nas da čitavom svetu otkrijemo svaku sramotnu ili užasnu misao koju smo ikada imali. Peti korak jednostavno predlaže da naše tajne uzrokuju više zla nego dobra kada ih zadržimo sasvim za sebe.
Ako se predamo nevoljnosti da otkrijemo svoju pravu prirodu bar jednom ljudskom biću, tajna strana naših života postaće još moćnija. A kad tajne upravljaju stvarima, one prave razdor između nas, naše Više sile i stvari koje najviše cenimo u našem oporavku.
Kada, u poverenju, podelimo svoju tajnu bar još sa jednim ljudskim bićem – sponzorom, možda, ili dobrim prijateljem – ova osoba nas obično ne odbacuje. Otkrivamo sebe nekom drugom i nagrađeni smo njegovim prihvatanjem. Kad se to dogodi, uviđamo da iskreno deljenje nije opasno po život; tajne su izgubile svoju moć nad nama.

v

Samo danas: Ja mogu razoružati tajne u svom životu tako što ću ih podeliti sa jednim ljudskim bićem.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 29 Aug 2009, 05:45

29. avgust
Ne okreći se

"Koraci nude veliku promenu od života kojim su vladali
krivica i griža savesti. Naša budućnost se menja
jer ne trebamo izbegavati one koje smo povredili.
Kao rezultat… dobijamo novu slobodu
koja može prekinuti izolaciju."

v

Mnogi od nas dolaze u Anonimne narkomane puni žaljenja zbog svoje prošlosti. Naši koraci nam pomažu da prebrodimo ovu patnju. Ispitujemo svoj život, priznajemo svoje greške, iskupljujemo se za njih, i iskreno pokušavamo da promenimo svoje ponašanje. Čineći tako, nalazimo radostan osećaj slobode.
Ne moramo više poricati ni žaliti zbog svoje prošlosti. Jednom kad se iskupimo, ono što je učinjeno, zaista je završeno i zaključeno. Od tog trenutka nadalje, ono odakle smo došli prestaje biti najvažnija stvar u vezi nas. Ono što je važno je kuda idemo.
U NA, počinjemo gledati u napred. Istina je da živimo i ostajemo čisti samo danas. Ali otkrivamo da možemo početi da postavljamo ciljeve, sanjamo snove i očekujemo radosti koje nam nudi život u oporavku. Dok gledamo napred skoncentrisani smo na ono kuda idemo i nismo više puni žaljenja i kajanja zbog svoje prošlosti. Napokon, teško je kretati se napred ako gledamo u nazad.

v

Samo danas: Koraci su me oslobodili žaljenja zbog moje prošlosti. Danas, ja se radujem svom novom životu u oporavku.

Moon child

tomislav

Post by tomislav » 30 Aug 2009, 08:48

Peti korak je jedan od najtežih koraka u oporavku.Priznat Bogu i sebi ide dosta lako ali priznati nekom drugom ljudskom biću je nočna mora za nas ovisnike ali i za ljude koji žele normali život jer tu se ruše svi zidovi naše intime.Tko može lako reći a da se ne boji osude kakav je u stvari čovjek?? Ja sam to izbjegavao 4godine izmišljajući razna oprvdavanja (nedostatak vremena da ga napravim,nemogu nači osobu od povjerenja i masu drugih stvari.Kad sam to napravio osijetio sam se prvi put slobodan. Zbog toga dragi priljatelji ako želite živjeiti život bez dva kolosijeka napravite to što prije.Mir 24h.
Vuk wrote:28. avgust
Izloženo svetlu

"Ovi nedostaci rastu u mraku i umiru izloženi svetlu."

v

Peti korak traži od nas da podelimo svoju pravu prirodu s Bogom, sa sobom i sa drugim ljudskim bićem. On nas ne ohrabruje da svima kažemo svaku i najmanju tajnu o sebi. On ne traži od nas da čitavom svetu otkrijemo svaku sramotnu ili užasnu misao koju smo ikada imali. Peti korak jednostavno predlaže da naše tajne uzrokuju više zla nego dobra kada ih zadržimo sasvim za sebe.
Ako se predamo nevoljnosti da otkrijemo svoju pravu prirodu bar jednom ljudskom biću, tajna strana naših života postaće još moćnija. A kad tajne upravljaju stvarima, one prave razdor između nas, naše Više sile i stvari koje najviše cenimo u našem oporavku.
Kada, u poverenju, podelimo svoju tajnu bar još sa jednim ljudskim bićem – sponzorom, možda, ili dobrim prijateljem – ova osoba nas obično ne odbacuje. Otkrivamo sebe nekom drugom i nagrađeni smo njegovim prihvatanjem. Kad se to dogodi, uviđamo da iskreno deljenje nije opasno po život; tajne su izgubile svoju moć nad nama.

v

Samo danas: Ja mogu razoružati tajne u svom životu tako što ću ih podeliti sa jednim ljudskim bićem.

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 31 Aug 2009, 00:10

30. avgust
Činiti dobro, osećati se dobro

"Ispitujemo svoja dela, reakcije i motive. Često shvatamo
da smo činili bolje nego što smo se osećali."

v

Način na koji se odnosimo prema drugima često otkriva naše sopstveno stanje. Kad smo mirni, najverovatnije ćemo se prema drugima odnositi sa poštovanjem i saosećanjem. Ipak, kad smo van fokusa, čini se da drugima odgovaramo netolerancijom i nestrpljenjem. Kad radimo redovni inventar, verovatno ćemo uočiti obrazac: Druge tretiramo loše kad se osećamo loše sami sa sobom.
Ono što se možda ne pokazuje u inventaru je druga strana medalje: Kad se prema drugima odnosimo dobro, osećamo se dobro sa sobom. Kad dodamo ovu pozitivnu istinu negativnim činjenicama koje otkrivamo o sebi u svom inventaru, počinjemo se drugačije ponašati.
Kad se osećamo loše, možemo se na čas zaustaviti kako bismo se molili za vodstvo i snagu. Zatim donosimo odluku da ćemo se prema onima oko nas odnositi dobronamerno, blago i sa istom pažnjom kakvu bismo želeli za sebe. Odluka da budemo dobri može negovati i održati sreću i mir u duši koje svi želimo. A radost kojom zračimo može podići duhove onih oko nas i zauzvrat negovati naše sopstveno duhovno dobrostanje.

v

Samo danas: Ja ću se setiti da će moja dela, kada ih promenim, pratiti i moje misli.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 31 Aug 2009, 00:11

31. avgust
Zahvalnost

"Beznadežni životni problemi su na našu radost nestali.
Naša bolest je zaustavljena, i sad je sve moguće."

v

NA program dao nam je više slobode nego što smo ikada sanjali da je moguće. Ponekad ipak, u dnevnoj rutini, zaboravljamo koliko toga smo dobili. Kako su se tačno naši životi izmenili u Anonimnim narkomanima?
Najosnovnija je, naravno, sloboda od prisile za drogiranjem. Više ne moramo sve što imamo posvetiti hranjenju svoje zavisnosti. Više ne moramo ugrožavati, ponižavati ili iskorištavati sebe ili druge samo da bismo došli do sledeće doze. Apstinencija sama za sebe je donela veliku slobodu našim životima.
Anonimni narkomani dali su nam puno više od same apstinencije – dobili smo potpuno novi život. Sastavili smo svoj inventar i prepoznali mane karaktera koje nas tako dugo ograničavaju i udaljuju od življenja i uživanja u životu. Predali smo ove nedostatke, preuzeli odgovornost za njih i tražili put i snagu koje trebamo da bismo živeli drugačije. Naša matična grupa dala nam je ljudsku toplinu i podršku koje nam pomažu da nastavimo da živimo u oporavku. I povrh svega toga, imamo ljubav, brigu i vodstvo od Boga kako smo ga shvatili u NA.
Tokom oporavka iz dana u dan, ponekad zaboravljamo koliko su se naši životi promenili u Anonimnim narkomanima. Da li u potpunosti cenimo ono što nam je dao naš program?

v

Samo danas: Oporavak mi je dao slobodu. Ja ću pozdraviti dan sa nadom, zahvalan jer je danas sve moguće.

Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 01 Sep 2009, 09:39

1. septembar
Prave vrednosti

"Postajemo sposobni da donosimo mudre i brižne odluke
utemeljene na načelima i idealima koji u našim
životima imaju pravu vrednost."

v

Zavisnost nam je davala određeni sistem vrednosti, načela koja smo primenjivali u svojim životima. "Gurnuo si me," jedna od tih stavova nam je govorio "pa ću i ja tebe gurnuti, jako." "To je moje" bila je drugi stav proizašao iz naše bolesti. "Pa, dobro, možda na početku to i nije bilo moje, ali dopalo mi se, pa je sada moje." Takve vrednosti teško da su uopšte bile vrednosti – pre su opravdanja - i sigurno nam nisu pomogla da donosimo mudre i brižne odluke. U stvari, one su prvenstveno služile da nas zakopaju još dublje u grob koji smo sebi već bili iskopali.
Dvanaest koraka daje nam jaku dozu pravih vrednosti, onih koje nam pomažu da živimo u skladu sa sobom i ljudima oko nas. Veru polažemo ne u sebe, svoje porodice ili zajednice, već u Višu silu – i radeći tako, postajemo dovoljno sigurni da možemo verovati svojim zajednicama, porodicama, pa čak i sebi. Učimo biti iskreni bez obzira na sve – i učimo se suzdržavati od rađenja stvari koje bismo možda hteli sakriti. Učimo da prihvatimo odgovornost za svoja dela. "To je moje" zamenjujemo duhom nesebičnosti. To je sistem vrednosti koji nam pomaže da postanemo odgovorni, produktivni deo života oko nas. Umesto da se zakopavamo dublje u grob, ove vrednosti nas vraćaju u svet živih.

v

Samo danas: Ja sam zahvalan za vrednosti koje sam razvio. Zahvaljujem za sposobnost koju su mi ove vrednosti dale da donosim mudre i brižne odluke kao odgovoran i produktivan član svoje zajednice.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 02 Sep 2009, 13:05

2. septembar
"Više silni"

"Svakodnevna primena našeg programa Dvanaest koraka
omogućuje nam da se promenimo od onoga
što smo bili u ljude vođene Višom silom."

v

Ko smo bili, a kakvi smo postali? Ima nekoliko načina da se odgovori na ovo pitanje. Jedan je vrlo jednostavan: Došli smo u Anonimne narkomane kao zavisnici i naša zavisnost nas je ubijala. U NA smo se oslobodili svoje opsednutosti drogama i prisile da je uzimamo. I naši životi su se promenili.
Ali to je samo vrh ledenog brega. Ko smo stvarno bili? U prošlosti smo bili ljudi bez snage ili pravca. Osećali smo se kao da nemamo svrhu, niti razlog za život. Naši životi nisu imali ni malo više smisla nama nego što su to imali našim porodicama, prijateljima ili komšijama.
Kakvi stvarno postajemo? Danas više nismo samo zavisnici koji se ne drogiraju, već ljudi sa osećajem pravca, svrhom i Silom većom od nas samih. Svakodnevnom primenom Dvanaest koraka počeli smo da shvatamo kako je naša zavisnost iskrivila naša osećanja, motivaciju i ponašanje. Postepeno, destruktivnu snagu bolesti menjamo životnom snagom naše Više sile.
Oporavak znači više od skidanja sa droge – on znači dovođenje sile. Rešili smo se nekih loših navika, ali smo uradili i više od toga; postajemo novi ljudi, vođeni Višom silom.

v

Samo danas: Usmerenje koje mi je potrebno da bih postao nova osoba je spremno i pri ruci. Danas, ja ću se maknuti od svog starog nedostatka vodstva i primaknuti se bliže svojoj Višoj sili.
Moon child

Post Reply