Samo danas!

Ovde možete da saznate sve o oporavku od raznih oblika zavisnosti koji nude programi u 12 Koraka; da pronađete podršku ukoliko želite da pomognete sebi a ne znate kako.

Moderator: admin

Post Reply
Vuk
Moderator foruma

Re: Samo danas!

Post by Vuk » 12 Sep 2009, 11:00

12. septembar
Novi horizonti

"Moj život je lepo zaokružen i ja postajem prijatnija verzija
sebe, a ne neurotična i dosadna osoba kakva sam
mislio da ću biti bez droge."

v

Ima li stvarno života bez droge? Novopridošli su sigurni da su osuđeni na dosadnu egzistenciju jednom kad prestanu da se drogiraju. Ovaj strah nije nimalo realan.
Anonimni narkomani otvaraju vrata novom načinu života našim članovima. Jedina stvar koju gubimo u NA je naše robovanje drogama. Stičemo gomilu novih prijatelja, vreme za bavljenje hobijima, sposobnost da budemo stabilno zaposleni, čak i mogućnost da nastavimo sa obrazovajnem ako to želimo. U stanju smo da započnemo projekte i odradimo ih do kraja. Možemo otići na ples i osećati se odlično, čak i ako imamo dve leve noge. Počinjemo skupljati novac za putovanje, pa makar samo sa šatorom u obližnji kamp. U oporavku pronalazimo ono što nas zanima i tražimo nove razonode. Usuđujemo se da sanjamo.
Život je sigurno drugačiji kad imamo prostorije Anonimnih narkomana u koje se možemo vratiti. U ljubavi koju nalazimo u NA, počinjemo verovati u sebe. Opremljeni ovom verom, zaplovljavamo u svet da otkrijemo nove horizonte. Često je svet bolje mesto zato jer je član NA bio tamo.

v

Samo danas: Ja mogu živeti lepo zaokružen, prijatan život – život za koji nikad nisam sanjao da postoji. Oporavak mi je otvorio nove horizonte i opremio me da ih istražim.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 13 Sep 2009, 03:25

13. septembar
Nešto drugačije

"Morali smo imati nešto drugačije, i mislili smo
da smo to pronašli u drogama."

v

Mnogi su se među nama oduvek osećali drugačijima od ostalih. Znamo da nismo jedini koji su se tako osećali; čujemo puno zavisnika kako dele isto. Čitav život tražili smo nešto da nam bude dobro, da popravi to "drugačije" mesto u nama, da nas učini celima i prihvatljivima. Činilo nam se da droga zadovoljava ovu potrebu. Dok smo bili drogirani, bar više nismo osećali tu prazninu ili potrebu. Ipak postoji kvaka: Droga, koja je bila naše rešenje, ubrzo je postala naš problem.
Jednom kad smo se ostavili droge, osećaj praznine se vratio. Na početku smo bili očajni jer sami nismo imali nikakvo rešenje za tu bednu potrebu. Ali bili smo voljni da prihvatimo savet i počeli smo raditi korake. Kako smo to činili, saznali smo šta je bilo to što smo tražili, to "nešto drugačije." Danas verujemo da smo čitav život čeznuli za spoznajom Više sile; to "nešto drugačije" što nam je trebalo bio je odnos sa Bogom koji nas voli. Koraci nam govore kako da započnemo ovaj odnos.

v

Samo danas: Moja Viša sila je "nešto drugačije" što je oduvek nedostajalo u mom životu. Ja ću koristiti korake da vratim taj sastojak koji nedostaje mom duhu.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 13 Sep 2009, 03:25

...ili što bi rekao jedan naš prijatelj:
Rupa u srcu je u obliku boga!
Moon child

ivcha

Post by ivcha » 13 Sep 2009, 22:35

big hug from newcomer Ivan....clean for a week or so with na support.... :D

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 14 Sep 2009, 01:04

14. septembar
Tajne su uslovi

"Vremenom se pokazalo da moramo da budemo iskreni,
ili ćemo ponovo početi da se drogiramo."

v

Svako ima tajne, tačno? Neki od nas imaju male tajne, stvari koje bi nam donele samo malo neprijatnosti ako bi se saznale. Neki imaju velike tajne, čitava područja života prekrivena gustim, mrklim mrakom. Velike tajne možda predstavljaju očigledniju, neposrednu opasnost za naš oporavak. Ali male tajne čine svoju vrstu štete, možda podmukliju jer mislimo da su "bezopasne."
Velike ili male, naše tajne predstavljaju duhovnu teritoriju koju nismo voljni predati načelima oporavka. Što duže čuvamo delove svog života pod vlašću samovolje i što žustrije branimo svoje "pravo" da tako ostane, više štete pravimo. Postepeno, teritorije naših života koje nismo predali teže širenju i zauzimaju sve više i više prostora.
Bilo da su naše tajne velike ili male, one će nas pre ili kasnije dovesti do istoga. Moramo izabrati – ili ćemo sve predati svom programu, ili ćemo izgubiti svoj oporavak.

v

Samo danas: Ja želim onaj oporavak koji dolazi sa potpunom predajom programu. Danas ću razgovarati sa svojim sponzorom i otkriti svoje tajne, velike ili male.
Moon child

naca
Moderator foruma

Post by naca » 14 Sep 2009, 08:15

ivcha wrote:big hug from newcomer Ivan....clean for a week or so with na support.... :D
Dobrodosao na forum dragi Ivcha ... ;)
BRAVO za cistocu !!!
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan...

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 15 Sep 2009, 08:17

15. septembar
Ispuniti prazninu

"…mislimo da ćemo, ako samo budemo imali dovoljno hrane,
dovoljno seksa, ili dovoljno novca, biti zadovoljni
i da će sve biti u redu."

v

U svojoj zavisnosti, nikad nismo mogli imati dosta droge, novca, seksa ili bilo čega drugog. Čak i previše nije bilo dovoljno! Duhovna praznina je bila u nama. Iako smo najbolje što smo mogli pokušavali sami da ispunimo ovu prazninu, nikad nismo uspeli. Na kraju smo shvatili da nam nedostaje moć da je ispunimo; bila je potrebna Sila veća od nas da to učini.
Onda smo prestali da se drogiramo, i prestali smo da pokušavamo da stvarima ispunimo rupu u sebi. Okrenuli smo se svojoj Višoj sili i tražili njenu brigu, snagu i vodstvo. Predali smo se i oslobodili put ovoj Sili da počne da popunjava rupu u nama. Prestali smo da grabimo stvari i počeli primati besplatni poklon ljubavi koji je Viša sila čuvala za nas. Polako, naša unutrašnja praznina je počela da se popunjava.
Sada, kad nam je naša Viša sila darovala poklon ljubavi, šta sa njim da radimo? Ako prigrlimo taj dar previše čvrsto uz sebe, ugušićemo ga. Moramo se setiti da ljubav raste samo kad se deli. Jedino davanjem možemo zadržati ovaj dar. Svet zavisnosti je svet u kojem uzimamo i u kojem nas uzimaju; svet oporavka je svet u kojem dajemo i u kojem dobijamo. U kom svetu ćemo izabrati da živimo?

v

Samo danas: Ja biram život pun oporavka. Slaviću svoj svesni kontakt sa Bogom kako ga shvatam slobodno deleći sa drugima ono što je slobodno podeljeno sa mnom.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 16 Sep 2009, 09:47

16. septembar
Emotivna ravnoteža

"Emotivna ravnoteža je jedan od prvih rezultata
meditacije, i to rađa naše iskustvo."

v

Iako svako od nas definiše "emotivnu ravnotežu" malo drugačije, svi mi je moramo pronaći. Emotivna ravnoteža može značiti pronalaženje i održavanje pozitivnog pogleda na život, bez obzira šta se oko nas događalo. Za neke to može značiti razumevanje naših osećanja koje nam dozvoljava da na njih odgovorimo, a ne reagujemo iz prve. To možda znači da doživljavamo svoja osećanja najjače što možemo, dok istovremeno vladamo njihovim preteranim izražavanjem.
Emotivna ravnoteža dolazi iz praktikovanja molitve i meditacije. Stišavamo se i delimo svoje misli, nade i brige sa Bogom kako smo ga shvatili. Potom osluškujemo za vodstvo i očekujemo snagu da delujemo u tom pravcu.
Postepeno, naše se veštine održavanja približne ravnoteže poboljšavaju, i divlji gore-dole emocionalni obrti koje smo proživljavali počinju da se smiruju. Razvijamo sposobnost da dozvolimo drugima da osećaju svoja osećanja; nemamo potrebu da ih osuđujemo. I sami u potpunosti prihvatamo raspon sopstvenih osećanja.

v

Samo danas: Kroz redovnu molitvu i meditaciju, ja ću otkriti šta za mene znači emotivna ravnoteža.

Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 17 Sep 2009, 03:27

17. septembar
Otići dalje od Petog koraka

"Možda pomislimo da smo dovoljno učinili pišući o svojoj
prošlosti. Ne možemo sebi dozvoliti ovu grešku."

v

Neki od nas nisu previše željni da ispišu svoj Četvrti korak; drugi su opsednuti da ga dovedu do krajnosti. Na sve veći užas našeg sponzora, radimo inventar opet i opet. Otkrivamo sve što možemo znati o tome zašto smo bili takvi kakvi smo bili. Imamo predpostavku da je razmišljanje, pisanje i govorenje o našoj prošlosti dovoljno. Ne čujemo ništa od sponzorovih predloga da postanemo potpuno spremni da se rešimo svojih mana ili da se iskupimo za zlo koje smo uzrokovali. Jednostavno pišemo još o tim manama i oduševljeno delimo svoje najnovije uvide. Napokon, naš iscrpljeni sponzor se u samoobrani povlači pred nama.
Koliko god ekstremno možda izgledao ovaj scenario, mnogi su se među nama našli upravo u ovakvoj situaciji. Razmišljanje, pisanje i govorenje o onome što je kod nas bilo loše, učinilo je da pomislimo kako sada držimo sve pod kontrolom. Ipak, pre ili kasnije, shvatili smo da smo zapeli u svojim problemima i da nemamo nikakvih rešenja na vidiku. Znali smo da bismo, ukoliko želimo drugačije da živimo, trebali da odemo dalje od Petog koraka u svom programu. Počeli smo da tražimo voljnost da Viša sila ukloni karakterne nedostatke kojih smo postali tako intenzivno svesni. Iskupili smo se za razaranja koja smo uzrokovali drugima postupajući po tim nedostacima. Tek tada smo počeli da doživljavamo slobodu probuđenog duha. Danas više nismo žrtve; slobodni smo da idemo dalje u svom oporavku.

v

Samo danas: Iako neophodni, Četvrti i Peti korak sami neće doneti emotivni i duhovni oporavak. Ja ću ih uraditi i onda delovati prema njima.

Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 18 Sep 2009, 09:34

18. septembar
Pošteni odnosi

"Jedna od najznačajnijih promena u našim životima je
promena okvira ličnih odnosa."

v

Oporavak mnogima od nas donosi odnose koji su bliskiji i intimniji od svih koje smo imali ranije. Kako vreme prolazi, uviđamo da smo naklonjeni onima koji su u međuvremenu postali naši prijatelji, sponzori ili naši životni partneri. Uzajamni smeh, suze i borbe nose uzajamno poštovanje i trajno saosećanje.
Što onda radimo kad vidimo da se ne slažemo u svemu sa svojim prijateljima? Možemo otkriti da nemamo isti ukus u muzici kao naš najdraži prijatelj, ili da se ne slažemo sa suprugom oko rasporeda nameštaja, ili na sastanku servisnog odbora glasamo suprotno od svog sponzora. Znači li sukob da je sa prijateljstvom, brakom ili sponzorstvom gotovo? Ne!
Ova vrsta sukoba ne samo da se očekuje u bilo kojem dugotrajnom odnosu, već je i pokazatelj da su obe osobe emocionalno zdravi i iskreni pojedinci. U svakom odnosu u kojem se dvoje ljudi slaže u apsolutno svemu, verovatno razmišlja samo jedna osoba. Ako žrtvujemo svoju iskrenost i poštenje kako bismo izbegli sukobe ili neslaganja, rešavamo se onog najboljeg što donosimo u naše odnose. Doživljavamo u punoj meri partnerstvo sa drugim ljudskim bićem tek kad smo potpuno iskreni.

v

Samo danas: Ja ću pozdraviti razlike koje svakoga od nas čine posebnim. Danas ću raditi na tome da budem svoj.

Moon child

Post Reply