Samo danas!

Ovde možete da saznate sve o oporavku od raznih oblika zavisnosti koji nude programi u 12 Koraka; da pronađete podršku ukoliko želite da pomognete sebi a ne znate kako.

Moderator: admin

Vuk
Moderator foruma

Re: Samo danas!

Post by Vuk » 11 Apr 2011, 09:23

11. april
Zatvoren um

"Nova zamisao ne može biti usađena u zatvoren um.
Otvorenost uma vodi nas upravo onim spoznajama koje su
nam izmicale tokom naših života."

v

Stigli smo u NA na najnižoj tački u svojim životima. Ostali smo bez ideja. Ono što nam je najviše bilo potrebno kada smo došli bile su nove ideje i novi način života, podeljeni iz iskustva ljudi koji su videli da te zamisli funkcionišu. Ipak, zatvorenost uma nas je sprečavala da preuzmemo upravo te ideje koje su nam bile potrebne da bismo živeli.
Poricanje nas udaljava od shvatanja koliko su nam zaista očajnični potrebne nove ideje i novi pravac. Priznanjem svoje nemoći i prepoznavanjem koliko su naši životi postali potpuno neupravljivi, dozvoljavamo sebi da vidimo koliko nam je potrebno ono što NA ima da nam ponudi.
Oslanjanje samo na sebe i samovolja mogu da nas spreče da priznamo makar mogućnost postojanja Sile veće od nas samih. Ipak, kada priznamo jadno stanje do kojeg nas je dovela samovolja, otvaramo svoje oči i svoj um za nove mogućnosti. Kada nam drugi govore o Sili koja im je vratila zdrav razum, počinjemo da verujemo da takva Sila može isto da učini i za nas.
Drvo posečenih grana će uvenuti ako mu se nove ne mogu nakalemiti na stablo. Na isti način zavisnost nas je ogolila od bilo kakvog pravca koji smo imali. Kako bismo rasli ili čak samo preživeli, moramo da otvorimo svoj um i dopustimo novim idejama da budu usađene u naše živote.

v

Samo danas: Ja ću moliti svoju Višu silu da otvori moj um za nove ideje o oporavku.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 12 Apr 2011, 07:37

12. april
Šira slika

"Sva duhovna buđenja imaju nešto zajedničko.
Zajednički elementi uključuju kraj usamljenosti
i osećaj pravca u našim životima."

v

Neke vrste duhovnih iskustava događaju se kada se suočimo sa nečim većim od nas samih. Slutimo da su ovde na delu sile koje su van našeg shvatanja. Naziremo samo delić šire slike i u tom trenutku nalazimo poniznost.
Naše putovanje kroz Dvanaest koraka doneće nam duhovno iskustvo iste prirode, samo još finije i trajnije. Prolazimo kroz stalni proces pražnjenja ega dok istovremeno postajemo svesniji većeg plana. Naš pogled na svet širi se do tačke u kojoj više nemamo preterani osećaj sopstvene važnosti.
U svojoj novoj svesnosti više se ne osećamo odvojeno od ostatka ljudskog roda. Možda ne razumemo zašto je svet takav kakav jeste ili zašto se ponekad ljudi jedni prema drugima odnose tako divljački, ali razumemo patnju i, u oporavku, imamo priliku da uradimo najbolje što možemo da je ublažimo. Kada se naš lični doprinos ukombinuje sa doprinosom drugih, mi postajemo bitan deo velikog plana. Konačno smo povezani.

v

Samo danas: Ja sam samo jedna osoba u velikom poretku stvari. Ponizno prihvatam svoje mesto u široj slici.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 13 Apr 2011, 07:14

13. april
Ugađanje ljudima

"...ponašanje kojim tražimo nečije odobravanje
vodilo nas je dublje u našu zavisnost..."

v

Kada drugi odobravaju ono što uradimo ili kažemo, osećamo se dobro, kada ne odobravaju, osećamo se loše. Njihova mišljenja o nama i to kako se zbog njih osećamo mogu da imaju pozitivan uticaj. Čineći da se osećamo dobro kada idemo pravim putem, oni nas ohrabruju da tako nastavimo. "Ugađati ljudima" je nešto potpuno drugačije. "Ugađamo ljudima" kada radimo stvari, dobre ili loše, samo da bismo naišli na nečije odobravanje.
Nisko samopoštovanje nas može naterati da mislimo kako nam treba nečije odobravanje da bismo se sami osećali dobro. Radimo šta god mislimo da je potrebno kako bi nam rekli da smo OK. Neko vreme se osećamo dobro, ali onda počinjemo da patimo. Trudeći se da udovoljimo drugoj osobi umanjili smo sebe i svoje vrednosti. Shvatamo da odobravanje drugih neće ispuniti prazninu u nama.
Unutrašnje zadovoljstvo koje tražimo može se naći u činjenju pravih stvari iz pravih razloga. Prekidamo lanac "ugađanja ljudima" onda kada prestanemo da se ponašamo samo da bismo stekli tuđe odobravanje i kada počnemo da delujemo u skladu sa voljom naše Više sile za nas. Kada tako radimo, možda ćemo se prijatno iznenaditi kada vidimo da ljudi, do kojih nam je zaista stalo u životu, sve više odobravaju takvo naše ponašanje. Najvažnije je, ipak, da ćemo imati svoje odobravanje.

v

Samo danas: Viša silo, pomozi mi da živim u skladu sa duhovnim principima. Tek tada ću dobiti svoje odobravanje.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 14 Apr 2011, 10:54

14. april
Nova vizija

"Da li zaista želimo da se oslobodimo svojih ogorčenja,
svoje ljutnje i svog straha?"

v

Zašto ih nazivamo "nedostacima"? Možda bi ih trebalo zvati "dosta-cima," jer im često toliko treba da iščeznu iz naših života. Neki od nas misle da su nam upravo ti nedostaci spasili život dok smo se drogirali. Ako je to istina, onda je malo čudo što se za njih ponekad držimo kao za stare, dobre prijatelje.
Ako imamo problema sa ogorčenjem, ljutnjom ili strahom, možda bi želeli da predstavimo sebi kako bi nam život mogao izgledati bez ovih mučnih mana. Pitanjem zašto reagujemo na određeni način, ponekad možemo da iskorenimo strah iz srži svog ponašanja. "Zašto se plašim da izađem iz okvira ovih aspekata moje ličnosti?" - pitamo se. "Da li se plašim ko ću postati bez tih osobina?"
Jednom kada smo razotkrili svoj strah, možemo da krenemo izvan njegovih granica. Pokušavamo da zamislimo kako bi život mogao da nam izgleda bez nekih naših uočljivijih nedostataka. To nam daje osećaj onoga što leži iza našeg straha, pružajući nam motivaciju koja nam je potrebna da to prevaziđemo. Naša Viša sila nudi nam novu viziju sopstvenog života, slobodnog od naših mana. Ta vizija je osnova naših najboljih, najsvetlijih snova za nas. Ne treba da se bojimo te vizije.

v

Samo danas: Ja ću zamisliti kako bi moj život mogao da izgleda bez mojih karakternih mana. Moliću se za voljnost da Bog ukloni moje mane.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 15 Apr 2011, 06:43

15. april
Nastavi da dolaziš

"Počeli smo da uživamo u čistom životu i želimo još
dobrih stvari koje Udruženje NA ima za nas."

v

Možeš li da se setiš kada si pogledao zavisnike koji se oporavljaju u NA i zapitao se: "Ako se ne drogiraju, zbog čega se onda uopšte smeju?" Da li si verovao da je zabava prestala kada si prestao da se drogiraš? Mnogi od nas jesu. Bili smo sigurni da "dobar život" ostavljamo iza sebe. Danas mnogi od nas mogu da se smeju ovoj zabludi jer znamo koliko naši životi u oporavku mogu biti ispunjeni.
Mnoge stvari, u kojima toliko uživamo u oporavku, stekli smo aktivnim učestvovanjem u Udruženju NA. Počinjemo da pronalazimo pravo društvo, prijatelje koji nas razumeju i brinu za nas samo zbog nas. Nalazimo mesto gde možemo da budemo od koristi drugima. Tu su sastanci oporavka, aktivnosti u servisu i zajednička druženja kako bismo ispunili svoje vreme i zaokupili pažnju. Udruženje može da bude ogledalo u kojem ćemo dobiti jasniju sliku onoga ko smo. Nalazimo učitelje, pomagače, prijatelje, ljubav, brigu i podršku. Udruženje uvek može da nam ponudi više, sve dok nastavljamo da dolazimo.

v

Samo danas: Ja znam gde je "dobar život". Nastaviću da dolazim.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 16 Apr 2011, 11:04

16. april
"Raditi kao da"

"Danas tražimo rešenja, a ne probleme. Probamo ono
što smo naučili na eksperimentalnoj osnovi."

v

Prvi put kad smo čuli da bi trebali da "radimo kao da", mnogi od nas su uzviknuli: "Ali to nije iskreno! Mislio sam da u Anonimnim narkomanima uvek treba da budemo iskreni sa svojim osećanjima."
Verovatno možemo da se prisetimo vremena kada smo prvi put došli u program. Možda nismo verovali u Boga, ali smo se ipak molili. Ili možda nismo bili sigurni da će program raditi za nas, ali smo ipak nastavili da dolazimo na sastanke bez obzira na to što smo mislili. Isto se odnosi i na naš napredak u oporavku. Možda se užasavamo gužve, ali ako imamo poverenja i pružimo ruku, nećemo se samo osećati bolje, nego ćemo otkriti i da nismo više toliko uplašeni velikih skupova.
Svaku radnju koju preduzmemo u tom smislu vodi nas bliže tome da postanemo onakvi ljudi kakvi smo predodređeni da budemo. Svaka pozitivna promena koju napravimo gradi naše samopoštovanje. Dok radimo drugačije, shvatićemo da počinjemo da mislimo drugačije. Svojim životom dolazimo do pravilnog razmišljanja "radeći kao da".

v

Samo danas: Ja ću iskoristiti priliku da radim kao da mogu da prihvatim situacije od kojih sam ranije bežao.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 17 Apr 2011, 09:19

17. april
Prioritet: sastanci

"U početku sam mislio da je nemoguće prisustvovati na više od
jednog ili dva sastanka nedeljno. To jednostavno ne bi moglo
da se uklopi u moj zgusnuti raspored. Kasnije sam naučio da su se
moji prioriteti okrenuli za 180 stepeni. Sve drugo je bilo
ono što je moralo da se uklopi u moj raspored sastanaka."

v

Neki od nas nisu redovno prisustvovali sastancima kada smo prvi put došli u Anonimne narkomane, a potom smo se čudili zašto ne možemo da ostanemo čisti. Ono što smo ubrzo naučili je da, ako želimo da ostanemo čisti, treba svoje prisustvovanje sastancima da stavimo na prvo mesto.
Onda smo počeli ponovo. Prihvatajući savet sponzora, obavezali smo se da prisustvujemo na devedeset sastanaka u devedeset dana. Prvih trideset dana predstavljali smo se kao novajlije kako bi drugi mogli da nas upoznaju. Po uputstvu svog sponzora, prestali smo puno da govorimo kako bismo naučili da slušamo. Ubrzo smo počeli da se radujemo sastancima i počeli smo da ostajemo čisti.
Danas dolazimo na sastanke iz različitih razloga. Ponekad idemo na sastanke da podelimo svoje iskustvo, snagu i nadu sa novijim članovima. Ponekad odemo da vidimo svoje prijatelje. A ponekad samo zato što nam treba zagrljaj. S vremena na vreme odemo sa sastanka shvatajući da nismo zaista čuli ništa od onog što je rečeno - ali se ipak osećamo bolje. Atmosfera ljubavi i radosti koja ispunjava naše sastanke održala nas je čistim još jedan dan. Bez obzira koliko je naš raspored pretrpan, dolazak na sastanak je naš prioritet.

v

Samo danas: U svom srcu znam da mi sastanci koriste na sve moguće načine. Danas želim ono što je dobro za mene. Ja ću prisustvovati sastanku.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 18 Apr 2011, 07:07

18. april
"Ja razumem"

"Ponizno smo ga zamolili da otkloni naše nedostatke."

v

Kada postanemo potpuno spremni da naše karakterne mane budu uklonjene, mnogi od nas su potpuno spremni. Ironija je što tek tada problemi zaista počinju. Što se više borimo da se rešimo određene mane, taj nedostatak izgleda da postaje jači. Zaista je ponizno prihvatiti da nismo nemoćni samo pred svojom zavisnosti već i pred svojim karakternim manama.
I onda nam konačno sine. Sedmi korak ne sugeriše da se sami oslobađamo svojih nedostataka, nego da zamolimo svoju Višu silu da nas od njih oslobodi. Fokus naših dnevnih molitvi počinje da se prebacuje. Priznajući svoju nemogućnost da se sami usavršimo, pozivamo svoju Višu silu da učini za nas ono što ne možemo sami da učinimo za sebe. I onda čekamo.
Naš program može da stoji na Sedmom koraku danima. Možda ne doživljavamo naglo, potpuno oslobođenje od mana, ali često doživljavamo suptilnu promenu svojih pogleda na sebe i druge. Očima Sedmog koraka počinjemo manje kritički da gledamo na one oko nas. Znamo da se mnogi od njih, baš kao mi, bore sa nedostacima kojih bi vrlo rado voleli da se reše. Znamo da su, baš kao i mi i oni nemoćni pred svojim sopstvenim manama. Pitamo se da li se i oni, kao i mi, ponizno mole da njihove mane budu uklonjene.
Počinjemo da procenjujemo druge onako kako smo naučili da procenjujemo sebe, sa saosećanjem rođenim iz poniznosti. Kako posmatramo druge i kako nastavljamo da posmatramo sebe, konačno možemo da kažemo: "Ja razumem."

v

Samo danas: Bože, pomozi mi da vidim očima Sedmog koraka. Pomozi mi da razumem.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 19 Apr 2011, 08:37

19. april
Koračanje

"Toliko puta zavisnici su tražili nagrade za težak rad
bez uloženog napora."

v

Kada smo prvi put došli u NA, neki od nas su hteli sve i odmah. Želeli smo spokoj, automobile, srećne veze, prijatelje, bliskost sa svojim sponzorom – sve ono što su drugi dobili nakon meseci i godina rada na koracima i življenja života po životnim pravilima.
Na teži način smo naučili da spokoj dolazi jedino iz prorade koraka. Novi automobil dolazi od svakodnevnog pojavljivanja na poslu i nastojanja da "primenjujemo ove principe u svemu što radimo", uključujući i radno mesto. Zdrave veze dolaze kao rezultat mnogo teškog rada i nove voljnosti da komuniciramo. Prijateljstvo sa sponzorom dolazi kao rezultat pružanja sebe u dobrim, kao i u teškim trenucima.
U Anonimnim narkomanima smo pronašli put u bolji način života. Da bismo dostigli svoj cilj, moramo ipak da koračamo.

v

Samo danas: Ja želim bolji život. Napraviću spisak onoga što želim, saznaću kako da to dobijem, razgovaraću o tome sa svojim sponzorom i napraviću neophodne korake.
Moon child

Vuk
Moderator foruma

Post by Vuk » 20 Apr 2011, 06:55

20. april
Odvojenost

"Zavisnost je bolest porodice, ali mi možemo
da promenimo jedino sebe."

v

Mnogi od nas dolaze iz ozbiljno razorenih porodica. Ponekad je ludilo koje vlada u našoj porodici više nego što možemo da podnesemo. Ponekad poželimo da spakujemo svoje stvari i odemo što dalje.
Molimo se da nam se naši članovi porodice pridruže u oporavku, ali, na našu veliku žalost, to se ne događa uvek. Ponekad, uprkos našim najvećim naporima da prenesemo poruku, uviđamo da ne možemo da pomognemo onima koji su nam najdraži. Naše iskustvo sa grupe naučilo nas je da smo, najčešće, previše bliski svojim najbližima da bismo im pomogli. Učimo da je bolje da ih prepustimo brizi naše Više sile.
Kada prestanemo da pokušavamo da rešimo probleme članova svojih porodica, dajemo im prostor koji im je potreban da sami reše probleme u svojim životima. Podsećajući ih da ne možemo da rešimo njihove probleme umesto njih, sebi dajemo slobodu da živimo svoj život. Imamo veru da će Bog pomoći našim najbližima. Često je najbolje što možemo da damo našim voljenima sopstveni primer oporavka koji napreduje. Za dobro zdravlja naših porodica i naše sopstveno, moramo da pustimo naše najbliže da pronađu svoj lični put u oporavak.

v

Samo danas: Ja ću težiti da radim svoj sopstveni program i prepustću svoju porodicu na brigu Višoj sili.
Moon child

Post Reply