Atista i Bog

Ovde možete da saznate sve o oporavku od raznih oblika zavisnosti koji nude programi u 12 Koraka; da pronađete podršku ukoliko želite da pomognete sebi a ne znate kako.
Alee

Atista i Bog

Post by Alee » 13 Feb 2012, 18:52

Pre svega zelim da sve pozdravim na ovom forumu, sve ratnike i borce koje se iz dana u dan bore protiv najveceg neprijatelja, to jest samih sebe. Ja sam Iz Novog Sada imam 25 godina, svoju pricu cu vam napisati uskoro.

Nisam nikada prisustvovao vasim sastancima, zato zelim da vas pitam?
Ovako ja sam apsolutni ateista, citao sam u 12 KORAKA, tu potencirate Boga, itd...

E sad ja ne zelim da ulazim u raspravu sa vernicima ko je u pravu, itd.... A sta da radim ja koji je ateista i slicni poput mene. Jer vi verujete u boga, a ja ne, vama ne pomaze sam taj Bog vec upravo ta vera u njega. Ja medjutim to nemam. Kome ja da se okrenem?

Zanima me isto koliko je zastupljeno ime boga na sastancima, i religija itd....

kole

Re: Atista i Bog

Post by kole » 13 Feb 2012, 22:35

Zdravo Alee
DOBRODOSAO na forum,
Hvala za pozdrave.
Sto se tice tvog pitanja oko Boga i vere predlazem ti da procitas Natasin i moj post na temi STA ME JE ODBIJALO U OVOM PROGRAMU-a sta zauvek kupilo.
Takodje mozes procitati na temi Mi agnostici IV poglavlje iz Velike knjige AA-(radni prevod sa Engleskog)-nadam se da ces naci nesto o tome sto te interesuje i kome bi mogao da se okrenes.
Ja sam u AA nasao svoju visu silu, svog Boga - onako kako ga ja razumem a bio sam apsolutni ateista...

Filozofija AA ne namece nista samo predlaze i u AA ima mesta za sve ljude bilo koje vere ili odsustva iste, bilo koje boje koze, soc. porekla itd.
Nas program ni u kom slucaju nije religiozan vec DUHOVNI program i kada se spominje Bog misli se na Boga -onakvog kako ga svako od nas ponaosob razume i shvata.
Ako zelis celu knjigo mogu ti poslati na E-mail, pisi mi na kole@aadsrbija.com i poslacu ti.Mozes je citati Online na Engleskom na http://www.aa.org

Inace jednom nedeljno odrzavaju se AA sastanci u Novom Sadu, ponedeljkom od 18:30 -dodje nas nekoliko kolima iz Beograda i sa jos nekoliko clanova iz NS delimo iskustvo , snagu i nadu u cilju postizanja i odrzavanja treznog stanja. doduse poslednja dva pon. nismo dolazili zbog leda , no nadamo se da ce sledeceg ponedeljka biti toplije i eto nas...

Sve NAJBOLJE,
kole
One Day At A Time
D A N A S N E P I J E M

nale

Post by nale » 18 May 2012, 14:47

Iskreno mislim da na ovom nasem nivou egzistencije ne postoji apsolutna nezavisnost tako da zavisnost kao antipod istoj predstavlja svojstvo coveka kao takvog.
Skrojeni smo tako da putem biohemijskih procesa, a sve u svrhu opstanka pa u krajnjoj liniji i odrzanja vrste, na raznorazne stimulanse iz spoljnjeg sveta, reagujemo biohemijskim procesima u organizmu koji salju odredjene impulse mozgu, a koji opet stvaraju odredjene senzacije tj. osecanja zadovoljstva, nezadovoljstva, prijatnosti, neprijatnosti...Na taj nacin jos u najranijem dobu pocinjemo da komuniciramo sa spoljasnjiim svetom.
Drugim recima, sve te biohemijske reakcije na stimulanse ili nedostatak istih primarno imaju zastitnu funkciju pa cemo tako na osecaj gladi, zedji, bola, straha reagovati tako da ucinimo nesto kako bismo eliminisali ta osecanja i zamenili ih osecanjima zadovoljstva, prijatnosti itd...
Problem nastaje kada ta neprijatna osecanja pokusamo da “resavamo” na neadekvatne nacine pa cemo tako na osecanje nezadovoljstva reagovati tako sto cemo pokusati da ga “anuliramo” bilo cim sto ce da stvori osecaj zadovoljstva npr. na anksioznost cemo reagovati konzumacijom psihoaktivnih supstanci, a necemo se suociti sa problemom i resavati izvor anksioznosti ili cemo iz istog razloga pojesti nesto iako nismo gladni.
Stvar je u tome da to neadekvatno reagovanje u jednom trenutku pocinje da narusava kako nase psihicko, tako i fizicko zdravlje, a da pravi uzrok problema sve to vreme ne biva eliminisan, vec u vecini slucajeva postaje jaci, dublji i zamaskiranija i verujem da neki ljudi na isti nacin koriste i religiju.
Moje pitanje je da li covek moze da bude zavistan i od ateizma, ako vec ima strah da se ne navuce na “teizam” i ako se plasi “teizma” kao oblika zavisnosti, zasto se iz istog razloga ne plasi “ateizma?
Ovde pod teizmom podrazumevam sve u sta covek moze da veruje i na sta moze da se osloni, a da nije on sam.
U tom kontekstu bih se slozila da ateizam ne postoji.
Mi mislimo da je nas zivot zasnovan na logici...i jeste u velikoj meri, ali ne apsolutno. Mi mislimo da znamo da se Zemlja okrece oko Sunca jer nam je to logicno i postoje tamo neki naucnici pre nas koji su naucno dokazali da je to tako i posle se niko nije pojavio ko ce da opovrgne to, ali sta ako su njihove pretpostavke i zakljucci do kojih su dosli bili pogresni, samo jos niko nije uspeo da dokaze suprotno...ili sta ako je i to deo neke globalne zavere i svi sve lazu...mi ne mozemo nista stopostotno da tvrdimo, vec negde na kraju krajeva biramo da verujemo da je to istina i ne dovodimo je u pitanje.
Nasa percepcija jeste proizvod sopstvenog iskustva, ali u nasem kolektivnom nesvesnom postoji toliko mnogo nacela koja smo jednostavno morali da prihvatimo kao aksiome jer u suprotnom mogli bismo da provedemo citav zivot u pokusajima da utvrdimo da li se Zemlja zaista okrece oko Sunca ili je obratno i da opet ne budemo u stanju da tvrdimo da je zakljucak do kojeg smo dosli tacan.
Sve je zasnovano na veri, na ono u sta mi verujemo i mi krojimo sopstvenu realnost upravo na osnovu onoga sto verujemo, a ne na osnovu onog sto znamo jer i to sto mislimo da znamo je zasnovano na veri da su oni pre nas bili u pravu.
Tako i kad citiramo bilo Bila Vilsona ili Srdjana Sremca to ne znaci da je jedan od njih apsolutno u pravu, vec samo da se nase vidjenje stvari podudara sa jednim od njih.
Slazem se da i religija moze da bude droga (opijum za mase) i licno nisam religiozna osoba, ali takodje smatram da, osim sto smo fizicka bica, jesmo i duhovna i da kao sto treba da negujemo fizicko telo treba da negujemo i duh. Ovo necu da obrazlazem, jer to je moje vidjenje i ne znam da li je istinito, ali shvatam da ljudi obicno vode polemiku ne oko toga sta je istinito, jer budimo realni :) istinu mozemo samo da naslucujemo, vec oko toga ko je tu u pravu, a ko u krivu...i tako dodjemo do toga da ja kazem da je nesto crveno, a neki daltonista da je zeleno...i ko tu govori istinu? Posmatrajuci istu stvar ja kazem: "Ja vidim crveno!", neko kaze:"Ja vidim zeleno!" i oboje govorimo istinu, a tvrdimo dve razlicite stvari...kako to?
Meni je potrebno da verujem da postoji neka sila koja sa ljubavlju uredjuje stvari, koja pomaze kad treba, koja ti, kada mislis da vise nema izlaza, sapne da ce sve biti u redu, kojoj se obratis kada ti je neko voljeno bice bolesno ili u problemu i ne vidim nista lose u tome.
To mi je bolja varijanta nego u trenucima ocaja jos da verujem kako je sve fucking shit i da je bolje da uzmem konopac da se obesim kad vec sama sebi ne mogu da pomognem, a ne postoji neko ko moze...
Nekada to bude neka bliska osoba, nekada neko koga si slucajno sreo pa ti rekao bas ono sto te je utesilo u trenutku, a nekada ne bude nikog tu pa ta moja zelja i nada da je ipak moguce da bude bolje zamisli tog nekog “sagovornika” koji slusa i razume i zna bolje od mene kako da resim problem...i resenje nekako dodje...i ne znam da li su to neki analiticki i deduktivni procesi u mom mozgu koji su sagledali problem iz drugog ugla i shvatili da i nije tako strasno ili mi je to neka visa sila sapnula, ili neki moj daleki predak se javio sa onoga sveta...i iskreno ne zelim da razmisljam o tome jer to je za mene trosenje energije na pitanja na koja tesko da cu dobiti odgovor, a mnogo sam vremena potrosila mlateci praznu slamu...
Ja zbog toga nisam ubijala, niti otimala, niti manipulisala drugima, niti je bilo ko od mene trazio nesto zauzvrat...Ja sam samo na taj nacin sebi dozvolila da se odmorim od sebe i ovih ludackih misli koje me vozaju 24/7 i da ih na neko vreme predam nekom drugom.
Kako god, postujem svacije misljenje i svako ima pravo da VERUJE i da postoji i da ne postoji, samo mislim da je sve to skretanje sa teme i otuda se vracamo na pocetak price, da li je bitnije da li postoji ili ne postoji i da li je to zavisnost ili nije? ... ili cu, umesto sto pokusavam da dokazem kako su svi koji su se nakacili na duhovnost u problemu, uraditi nesto da se ja “otkacim” od ove svoje zavisnosti koja mi smeta i ne dozvoljava da budem slobodna?
Takodje, ako su alkohol ili hrana ili psihoaktivne supstance resenje za sve moje probleme da li su oni postali moja Visa Sila i ako je tako da li to znaci da ipak imam potrebu za postojanjem neke Vise Sile?

Analytics, evo za tebe jedno pitanje. Sta si ti spreman da uradis da resis svoj problem i da li postoji neko u koga bi mogao da imas poverenja da zeli iskreno da ti pomogne ako ti vec ne znas kako da resis taj problem? Ne moras meni da odgovaras.

naca
Moderator foruma

Post by naca » 19 May 2012, 14:51

Juhu, evo i mene na zurci ;)

Mene bas briga da li postoji Bog ili ne postoji.
Visa Sila, za mene postoji, a to je sila koja je jaca od mene same.
Sta to moze da bude? Evo, grupa treznih pijanaca - moze da bude MOJA Visa Sila,
ja danas ne pijem i (skoro) sve mi je OK!
Nisam religiozna - a imam Visu Silu - onako kako je ja razumem. U crkvu ne idem!
Clan sam AA 4 ipo godine i trezna sam jbt, uf kako je dobar osecaj TO sto mi se vise i NE PIJE :)

Dileme, zavrzlame, oce biti, nece biti,
(sto bi reko nas prijatelj iz podgorice - oce kaki - nece kaki)
p r e p u s t a m drugima, da oko toga raspravljaju.

Sve koji citaju ljubi i grli trezna Naca, alkoholicarka u oporavku.

A, da, ajmo Analitycs Jovo nanovo,
slobodno pitaj sta ti nije jasno u AA, odma odgovaram sa velikim zadovoljstvom, iskreno :)
Analitycs wrote: Izvini, kod AA ništa nije jasno.
Bolje je praviti se da si glup, nego praviti se da si pametan...

kole

Re: Ateista i Bog

Post by kole » 20 May 2012, 12:27

SAMO ZA AURORU, ANALITIKSA i ko god se prepozna :

Skoro svako, ko je iskreno pošao našim putem, doživeo je uspeh. Oni koji nisu uspeli da se oporave su ljudi koji ne mogu ili ne žele da prate ovaj jednostavni program u potpunosti, a to su uglavnom oni muškarci i žene koji nisu sposobni da budu iskreni prema samom sebi. Takvi ljudi postoje. Oni nisu krivi jer su verovatno takvi i rođeni. Oni po svojoj prirodi nisu sposobni da prihvate i neguju način života koji zahteva potpunu iskrenost. Njihove šanse za uspeh su ispod proseka. Postoje i oni koji pate od ozbiljnih emocionalnih i mentalnih poremećaja, ali mnogi od njih se zaista oporave, ako steknu sposobnost da budu iskreni.

poglavlje peto iz Velike knjige Anonimni Alkoholicari

OVAJ PROGRAM JE ZA ONE KOJI ZELE I HOCE A KO NECE NEK IDE GDE OCE...,
10.OOO.OOO (DESET MILIONA) LJUDI U SVETU JE ZIVO I SRECNO ZAHVALJUJUCI OVOM PROGRAMU

AKO NE MOGU DA TI POMOGNEM BAR NECU DA TI ODMAZEM

UZ NAJBOLJE ZELJE
k.

PS predlog : procitati misao za danas( 20 May. 2012.) na AA thoughts for the day
One Day At A Time
D A N A S N E P I J E M

nale

Post by nale » 21 May 2012, 20:38

O, Analytics, eto tebe opet, nije te bilo neko vreme...vec je postalo dosadno...Keep coming back :)

Sto se tice teizma i ateizma, mozda sam se nevesto izrazila, ali mislila sam na to kako jednako nije dobro "navuci se" na bilo koje ekstremno shvatanje i dozivljavanje stvari koje ne dopusta mogucnost da i u tudjem misljenju postoji nesto sto je vredno i sto moze da navede coveka da preispita neki svoj stav, tako da to sto tebe bocka necije pominjanje Boga pa svaki put moras da odreagujes iako te niko nije spomenuo neverovatno podseca na ponasanje onih ljudi koji isto tako iritiantno pokusavaju da te ubede da ces goreti u paklu ako ne verujes u istog.

Sto se tice ludare...Koliko god to sto si napisao zvuci kao da hoces da me uvredis, a vala i jesi me uvredio, ja ne mogu a da se ne slozim sa tobom da jesam luda, a pogotovo kad pijem... onda sam definitivno za ludnicu tako da ipak bira ovu drugu varijntu da budem luda i srecna, pre nego luda i nesrecna.

Iskreno, bez imalo cinizma, meni je drago sto ti nisi na tom stupnju ludila, ali jbg ja jesam i evo danas sam 14 dana trezna i cista i napokon, posle 2 godine zivota u tom zacaranom krugu punom depresije, sramote, krivice, beznadja, osecam se dobro i u relativno solidnom miru sam sa sobom i svetom oko sebe.

Ti si meni jako postao simpatican kroz ova "prepucavanja" po forumu, jedino mi se ne dopada sto imam utisak da se krijes iza neke dobre namere da spases neke tamo glupave ovcice da ih neko ne navede na pogresan put, a ne razmisljas o tome da svojim antiprotivnim stavom na sve sto se kaze ovde, a sto ima veze sa AA i programom, mozda uskracujes sansu za oporavak nekom ko se lomi i ko je jos u kandzama ove opake bolesti...pogotovo nekom ko je mozda lud kao i ja i kome je AA mozda jedina sansa.

Prosto, posto vec kazes da nisi dosao do tog stadijuma, dozvoli onima koji jesu, a koji dodju na ovaj sajt u nadi da ce dobiti adekvatnu podrsku da je i dobiju, a ne da odustanu cim vide ova prepucavanja ovde.

Pricam iz sopstvenog iskustva. Meni je mnogo hrabrosti trebalo da potrazim pomoc i pozitivan stav i poverenje prema osobama od kojih trazim pomoc je bila od presudnog znacaja. Iskreno, tada mi je najmanje trebao neki Analytics da me spasava od sekti i da mi objasnjava da li Bog postoji ili ne postoji.

Nadam se da mi neces zameriti sto donosim neki zakljucak o tebi na osnovu postova koje razmenjujemo, ali delujes mi kao izuzetno obrazovan, inteligentan i nacitan covek pa me nekako iznenadjuje sto kad si ti u pitanju imam utisak da nailazim samo na kriticnost, ali nikako i na samokriticnost,

Ja sebi ne bih dozvolila da tako samouvereno i jednostrano diskutujem o necemu o cemu iskreno nemam pojma, o cemu nemam sopstveno iskustvo vec o cemu sam samo cula od drugih.

Kritičnost je stav kojim se (analizirajući, struktuirajući, procenjujući, prosuđujući, neverujući) odnosi prema svakoj apriornoj spoznaji poznatijoj pod rečju - dogma. No, kako je takav stav unapred «namešten», «naštiman», tj. kako je i to jedan apriorni stav, pogled na svet, tako je kritičnost uperena i protiv kritičnosti kao apriornog stava. Kako se kritičnost može postaviti protiv kritičnosti – pa, propitivanjem kritičnosti, tj. samokritičnošću.

Hajde, budi mi pozdravljen i budi dobro.

T

kole

Post by kole » 21 May 2012, 23:31

Hvala ti Talita na divnom postu,
Zelim samo da dodam ( i da tebe podsetim ) na divnu misao H. Spensera :

"Postoji princip koji je prepreka svakoj informaciji, koji je dokaz protiv svih argumenata,
koji je nepobediv i koji neizbezno drzi coveka u trajnom neznanju-(ignorisanju)
- taj princip je ODBACIVANJE (SVEGA) PRE BILO KAKVOG ISPITIVANJA(razmatranja, istrazivanja)" ........
Herbert Spencer,
cuveni Engleski filozof

"ko razume shvatice"

Hug & Love svima ( pa i analitiksu )

kole
One Day At A Time
D A N A S N E P I J E M

nale

Post by nale » 22 May 2012, 11:01

Dragi Analytics,

Ja bih ovde odustala.
Jednostavno nemam vremena za ovo. Imam preca posla, da se bavim svojim oporavkom.
Eto, ako ce ti to nesto znaciti, sve si u pravu, dozvoli meni da ne budem u pravu i da resavam svoje probleme onako kako umem.

Sve najbolje ti zelim!

T

maya

Post by maya » 22 May 2012, 19:15

aurora
Last edited by maya on 10 Jul 2012, 14:43, edited 1 time in total.

mara

Post by mara » 25 May 2012, 19:33

aurora zasto si razocarana u program......

Post Reply