ŠTA JE HARM REDUCTION?

Sve u vezi smanjenja štete izazvane korišćenjem alkohola i raznih vrsta droge.

Moderator: admin

Post Reply
natasha
Moderator foruma

ŠTA JE HARM REDUCTION?

Post by natasha » 30 Mar 2013, 20:22

Rekla bih da generalno postoje dve osnovne struje, dva osnovna pristupa u borbi protiv bolesti zavisnosti - apstinencija I harm reduction.
Mi svi (kako je to lepo objasnio jedan od mojih profesora) VOLIMO apstinenciju, I svi bi voleli kada bi svi oni koji imaju problem sa zavisnošću mogli da prestanu sa uzimanjem supstance. Ali na žalost, praksa pokazuje da neki ljudi to ne mogu, ili ne žele. I šta raditi sa njima? I njihovi životi su vredni I njihovo zdravlje je važno. Harm reduction je praksa koja pokušava da pomogne njima i njihovim najbližima a time i široj zajednici.

Razlika između apstinencije I harm reduction po meni je najbolje izražena u razlici između " Say NO to drugs" I " Say KNOW to drugs".
Mnogi zivoti mogu se spasiti ulaganjem u edukaciju, jednaka prava SVIH na zdravstvenu zaštitu I borbu protiv diskriminacije i stigme.

Skoro sam pronašla ovaj website www.nikad-heroin.com i prijatno se iznenadila i pristupom, i sadržajima i samom idejom sajta. Tako nešto retko se nalazi na anšim prostorima i jezicima.

Tu ima dosta dobrih i bazičnih informacija o mnogim temama koje se tiču korišćenja droga pa evo linka za Hram reduction
http://www.nikad-heroin.com/index.php/h ... on-pristup
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

natasha
Moderator foruma

Re: ŠTA JE HARM REDUCTION?

Post by natasha » 01 Apr 2013, 05:39

Nedavno sam u Australijskom časopisu “Of Substance, The National Magazine on Alcohol, Tobacco And Other Drugs” pročitala članak koji je po meni uspeo da objasni pojam Harm Reduction na sjajan i jednostavan način način.

Ja ne znam da li je Harm Reduction kod nas usvojena kao deo zvanične politike u borbi protiv bolesti zavisnosti, ne znam čak ni da li mi imamo ekvivalentan temin na našem jeziku. Znam da je to u Australiji, kao i u većini razvijenih zemalja sveta zvanični stav medicinskog establišmenta, dok konzervativna, moralistička vlada i dalje zastupa politiku proganjanja, kažnjavanja, stigmatizovanja, marginalizovanja i moralnog osuđivanja narkomana.

Pokušaću ovde da "prepričam",u skraćenoj verziji, neke delove tog članka. Cilj mi je da malo otvorim prozor kroz mogu da pogledaju svi oni koje zanima iz kog konteksta je ova struja nastala, I kako to izgleda u razlicitim zemljama sveta.

Inace, ceo članak, na engleskom jeziku, može se pročitati na http://www.ofsubstance.orh.au u http://m.youtube.com/watch?v=DToUmO1YWO ... re=related broju iz 2012 (VOL. 10 NO. 3)

Dakle...

Harm reduction je termin koji se odnosi na teoriju i praksu čiji cilj nije da smanji ili eliminiše drogiranje već da smanji štetu koja drogiranjem nastaje. Ova praksa polazi od statistika koje pokazuju da je drogiranje realnost našeg društva, da postoji u svim društvenim slojevima i da mnogi ljudi širom sveta nastavljaju da koriste psihoaktivne supstance uprkos intenzivnim pokušajima društva da se ova pojava spreči ili zaustavi. Harm reduction prihvata kao činjenicu to da mnogi ljudi koji koriste droge jednostavno ne mogu ili ne žele da prestanu da se drogiraju.

Harm reduction sačinjavaju strategije, programi i prakse čiji je cilj da smanje negativnih zdravstvenihh, socijalnih i ekonomskih posledica koje upotreba ilegalnih i legalnih psihoaktivnih sustanci sa sobom nosi. Pokušavajući da se fokusiraju isključivo na zdravlje i pomognu ljudima koji se drogiraju, (kao i njihovim porodicama i čitavoj zajednici) one predstavljaju alternativu moralnoj i kriminalnoj prizmi kroz koju se drogiranje i zavisnost najčešće posmatraju.

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 01 Apr 2013, 05:49

Nešto o poreklu pojma i istorijatu:

Termin Harm reduction je već godinama u upotrebi u različitim kontekstima, ali se najčešće vezuje za ilegalne droge i pokušaje da se smanji ili eliminiše širenje HIV i ostalih virusa koji se prenose zajedničkim korišćenjem iste opreme za drogiranje od strane više osoba.

Drugačije rečeno, epidemija HIV-a je termin Harm Reduction uvela u kolokvijalni rečnik, jer je ova strategija i nastala iz potrebe (može se reći i nužde) da se učini sve što je moguće da bi se zaustavila ili sprečila epidemija HIV-a.

Od 1985 u Engleskom gradu Liverpulu nastaje takozvani Mersey Harm Reduction model. Tih godina influks jeftinog heroina uticao je na to da populacija ovog grada od dva i po miliona ljudi ima čak 20 000 registovanih heroinskih zavisnika koji su se u svako doba, preko kontaminirane opreme za drogiranje mogli zaraziti virusom HIV-a. Zbog toga je lokalna zdravstvena uprava (Mersey Regional Health Autority) odlučila da sledi primer Norveške koja je samo godinu dana ranije uvela programe razmene igala.

Ovaj model je u narednim godinama poslužio kao primer mnogim zemljama sveta koje su se odlučivale za Harm reduction kao zavnični zdravstveni model u tretiranju problema bolesti zavisnosti. Nastojalo se da novoosnovani programi za razmenu igala budu lako dostupni, sa zaposlenima koji će imati prijateljski i neosuđujući stav prema klijentima i servisima i intervencijama skrojenim prema specifičnim potrebama populacije u riziku. Deo programa bile su i metadonska terapija i outreach projekti.

Još jedna crta Mersey Harm Reduction modela koju su sledile i ostale zemlje bio je i uticaj na promenu stava policije koja je, umorna od stalnog hapšenja istih ljudi, prihvatila da se drži podalje od mesta gde su otvoreni servisi za razmenu igala, da prekine hapšenja ljudi zbog posedovanja opreme za drogiranje i da one koje uhapsi zbog posedovanja ilegalnih supstanci uputi na programe za razmenu igala.

Ova praksa operisanja policije u „sivoj zoni“ koja se, umesto da prati strogo slovo zakona opredelila za diskreciju, predstavlja veoma važan (i ponekad kontroverzan) aspekt Harm reduction modela.

Uspeh Mersey modela ogledao se kako u smanjenom obimu korišćenja iste opreme za dogiranje od strane više osoba tako i u smanjenju korišćenja ulične droge. Zatim, mnogi zavisnici koji nikada ranije nisu koristili usluge profesionalnih zdravstvenih službi – počeli su da se obraćaju za savet i pomoć novootvorenim servisima. Neki su se posle 25 godina korišćenja droga po prvi put pojavili u zdravstvenim službama. Kod mnogih su po prvi put posle dugo vremena dijagnostikovani i tretirani raznovrsni zdravstveni problemi prouzrokovani dugogodišnjim drogiranjem. Zdravlje populacije koja koristi droge u Merseyside se znatno poboljšalo a nivo znanja povećao. Zahvaljujući ovoj akciji Mersey je a osamdesetih godina (XX) izbegao epidemiju HIV- a tako čestu u drugim gradovima sveta a veliki deo populacije ovog grada je sa heroina prešao na metadonsku terapiju.

hanifnoor

Post by hanifnoor » 19 Nov 2014, 07:42

Skoro sam pronašla ovaj website www.nikad-heroin.com i prijatno se iznenadila i pristupom, i sadržajima i samom idejom sajta. Tako nešto retko se nalazi na anšim prostorima i jezicima.

Tu ima dosta dobrih i bazičnih informacija o mnogim temama koje se tiču korišćenja droga pa evo linka za Hram reduction
hanif

Warnerjuh

STA JE HARM REDUCTION

Post by Warnerjuh » 24 Dec 2018, 12:24

One or the other HIV and/OR Hepatitis C... thats always been my understanding for IV drug users... but not ALL drug users. But it could be different from country to country. You tend to see lower rates of HIV and Hep C in the IDU populations in areas/countries that employ harm reduction strategies on larger scales.
<a href="https://www.noriualaus.com/zojirushi-ns-lac05-review/">https://www.noriualaus.com/</a>

Post Reply