Re: Šta mi se ne sviđa u AA

Ovde možete da saznate sve o oporavku od raznih oblika zavisnosti koji nude programi u 12 Koraka; da pronađete podršku ukoliko želite da pomognete sebi a ne znate kako.

Moderator: admin

natasha
Moderator foruma

Za Auroru - Moja poljoprivreda: kako plevim žito od korova

Post by natasha » 21 Aug 2012, 16:45

Ma meni ne smeta.
Samo, kad se setim vremena kad sam bila najsjebanija, tada mi je baš bilo bolno kad me neko analizira, procenjuje i etiketira.
Tada sam se osećala kao da nemam kožu na sebi, nego kao da sam neka živa rana pa me i najmanji dodir smrtno boli, i tuđ pogled me je boleo...

Zato ja verujem da svi mi najbolje znamo samo svoju istinu, i da ni u čiju drugu istinu ne treba da se petljamo. Na primer, nije moja stvar da gledam ko dolazi na sastanke, ko pije, ko jede, ko radi korake, ko jeste ili nije u oporavku i šta je za koga oporavak. Sve su to samo pretpostavke od kojih niko nema koristi. Moje je da podelim svoje iskustvo i pomognem ako ikako mogu.

Ako bi trebalo da dam svoju definiciju duhovne skrhanosti i praznine, onda bi to bila nesposobnost da se ima, poseduje svoja istina.
Ja sam dugo vremena puštala da svi drugi bolje od mene znaju ko sam, šta treba da radim i šta je za mene samu najbolje.
Program me je naučio da se povežem sama sa sobom i pitam sebe šta je tu moje, a šta nečije tuđe.
Šta mi prija i šta želim.
Biti u kontaktu sa svojom istinom je najbolji lek protiv impulsa da kontrolišem druge.
Kad zahtevam pravo da imam svoju istinu onda lako puštam druge da imaju svoju.

Jer, program je za mene - voleti ljude i biti srećan ako nađu svoj put i rade ono što im prija, ma koliko se to ne uklapalo u naše ideje o tome šta je za njih najbolje.

I opet, za mene program uopšte nije toliko u vezi supstance koliko je u vezi sa principima po kojima treba živeti.
Mene je program naučio da volim i oprostim sebi - upravo tako što me je upoznao sa principima koji, kada po njima živim, moju stvarnost čine najboljom od svih mogućih stvarnosti. To je ono što na engleskom zovu reparenting - moji roditelji i moja kultura su me naučili da sam bezvredna, da ništa ne znam, da je novac merilo svega i da treba da gazim prko leševa da bih postigla svoj cilj. Program me je naučio da sam vredna, da imam poverenja u sebe i svoju istinu, da su duhovne vrednosti merilo moje sreće i da ako uvek učinim ono što je do mene - za cilj ne treba da brinem. U tom smislu program je za mene subverzivan i kontra kulturan, i najveća stvar u svemu je što u njemu ljudi pomažu ljudima da bi pomagali a ne da bi zaradili pare. Naša kultura je toliko promašila da je morala od pomaganja ljudima da kreira profesije. Meni u ovom programu odgovara baš to što obični ljudi pomažu jedni drugima i uče se da daju i ne očekuju ništa za uzvrat.
Uzmi sta ti odgovara, ostalo zaboravi...

maya

Re: Za Auroru - Moja poljoprivreda: kako plevim žito od koro

Post by maya » 21 Aug 2012, 22:20

natasha wrote: Tada sam se osećala kao da nemam kožu na sebi, nego kao da sam neka živa rana pa me i najmanji dodir smrtno boli, i tuđ pogled me je boleo...
Znam. Isto je i meni bilo u jednom periodu.

maya

Post by maya » 21 Aug 2012, 22:35

natasha wrote: Ako bi trebalo da dam svoju definiciju duhovne skrhanosti i praznine, onda bi to bila nesposobnost da se ima, poseduje svoja istina.
Ja sam dugo vremena puštala da svi drugi bolje od mene znaju ko sam, šta treba da radim i šta je za mene samu najbolje.
Program me je naučio da se povežem sama sa sobom i pitam sebe šta je tu moje, a šta nečije tuđe.
Šta mi prija i šta želim.
Ovo do sada nisam čula na sastancima i moram priznati da mi se sviđa.

Imati sopstvenu istinu i verovati u nju i ići za njom: pa, to znači živeti, ali zaista živeti... To je suština i sav smisao.

Ja sam uvek za to da čovek treba da sledi svoju intuiciju.

Kad je počeo Kole da mi briše postove, ja sam htela da napišem samo to da ne treba po svaku cenu ići na sastanke, raditi program, ako neko oseti da mu nije od toga dobro, da treba prekinuti. Zašto da na Forumu ne piše i to? Pa niko je nije lud da pročita moj post i da prestene da ide u AA, ako mu ja tamo dobro. Ali nekome, ko tamo pati i oseća da nešto nije u redu, pomoći će saznanje da nije jedini koji se tako oseća i možda neka pauza od programa, izlazak iz cele priče, možda mu to pomogne, više nego: ako ti se ne ide na sastanak, trči. Tako se nabija krivica ljudima. Oni ispadaju krivi što im nije dobro, što ne slušaju sponzora, što ne dolaze...

Meni je u jednom periodu bilo jako loše dok sam radila korake i išla na sastanke. Možda je taj moj rad na koracima doprineo da se u meni pokrenu neke stvari koje nisam želela, za koje nisam imala snage i nisam umela sa njima da se nosim.

U tim trenucima ne pomaže sponzor, ni molitve, ni servis...

Ja sam se obratila stručnjaku, krenula na psihoterapiju i prestala sa AA pričom.

Sada mi je dobro.

:))))

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 22 Aug 2012, 15:30

aurora wrote:Kad je počeo Kole da mi briše postove, ja sam htela da napišem samo to da ne treba po svaku cenu ići na sastanke, raditi program, ako neko oseti da mu nije od toga dobro, da treba prekinuti. Zašto da na Forumu ne piše i to? Pa niko je nije lud da pročita moj post i da prestene da ide u AA, ako mu ja tamo dobro. Ali nekome, ko tamo pati i oseća da nešto nije u redu, pomoći će saznanje da nije jedini koji se tako oseća i možda neka pauza od programa, izlazak iz cele priče, možda mu to pomogne, više nego: ako ti se ne ide na sastanak, trči. Tako se nabija krivica ljudima. Oni ispadaju krivi što im nije dobro, što ne slušaju sponzora, što ne dolaze...
Slažem se 100% sa ovim.

Nama kojima program odgovara nekad je teško da shvatimo da ima ljudi kojima taj sistem rada naprosto - ne odgovara (i zato je dobro da ima ko da nas na to podseti) Isto kao što ima dosta onih kojima ne odgovara institucionalizovano lečenje, medicinski autoriteti i dijagnoze.I to je po meni najveća vrednost ovog sveta - to što smo svi različiti i što nam odgovaraju različite stvari. Različitost treba poštovati jer ona život čini zanimljivim.
Ja glasam za to da ima što više opcija pa ljudi mogu da biraju i pronađu šta im odgovara. AA je samo jedna od njih.
aurora wrote:Meni je u jednom periodu bilo jako loše dok sam radila korake i išla na sastanke. Možda je taj moj rad na koracima doprineo da se u meni pokrenu neke stvari koje nisam želela, za koje nisam imala snage i nisam umela sa njima da se nosim.
Znam mnogo ljudi kojima u jednom trenutku AA program nije bio dovoljan, upravo zbog toga što su se u njima pokrenule neke stavri koje su bile previše teške, intimne i lične za deljenje i sa grupom i sa sponzorom. Koliko ja znam, AA u potpunosti ohrabruje profesionalnu pomoć i na više mesta sam pročitala a i od mnogih ljudi čula da je mnogima upravo ta kombinacija - program +terapeut - najviše pomogla.

Naravno, ima i onih programskih talibana koji zagovaraju apstinenciju po cenu života - smatrajući da članovi koji su na prepisanim lekovima - antidepresivima, metadonu, antipsihoticima, sedativima štagod - nisu čisti te ne treba da rade korake... Koliko ja znam AA ne podržava zloupotrebu psihoaktivnih lekova (kao što ne podržava ni zloupotrebu bilo čega drugog, od hrane do ljudi) - ali podržava njihovo korišćenje (lekova)ako su prepisani od strane stručnjaka kao rezultat stručne procene. Tu je i zdrava logika sasvim dovoljna - Onaj ko izgovori da osoba koja je na prepisanim (na pr.)antidepresivima nije čista može da bude indirektno odgovorna za nečije samoubistvo. Imala sam prijatelja (nevezano za AA) koga je nelečena depresija dovela do pokušaja samoubistva. I videla sam koliko su mu lekovi pomogli da iz tog stanja izađe i počne da dovodi svoj život u red.

Naravno ima i onih čije iskustvo sa lekarima nije prijatno - jer ima lekara koji misle da pilule rešavaju sve ili da svakom zavisniku samo metadon može da pomogne, ne udubljujući se u ličnost i individualne potrebe pacijenta. Primera jenostranosti i jednoumlja ima svuda.

Ja mislim da program dozvoljava po svojoj teoriji sve kombinacije koje čovek za sebe proceni kao odgovarajuće.

Nika

Post by Nika » 23 Aug 2012, 20:22

Iskreno da kazem nisam procitala sve sto je ovde napisano. Vidim da se sve svodi samo na jedno, kako ziveti sa zavisnoscu jer nje se ne moze osloboditi kad je jednom stecena. Dolazila sam na AA samo nesto nije pomagalo, i dalje sam pila. Nesto nije stimalo a to je visa sila, bog, kako god ga nazvali nije se javljalo da mi da poruku i sredi zivot. Mozda je greska u meni, ne znam ali mislim da sam sama odgovorna za svoje postupke i izbore u zivotu, bilo da ih radim svesno ili podsvesno. Na kraju sam zaglibila do guse, mrtva pijana sam zaspala na poslu i hitna me odvela na Vma na detoksikaciju. Receno mi je ili lecenje ili otkaz. Otisla sam na lecenje sa paketom predrasuda.Bilo je tesko u pocetku. Proslo je tri meseca i zahvalna sam terapeutima koji tamo rade. Prihvatili su me kao ljudsko bice vredno postovanja, bez osude zbog moje bolesti i pomogli da shvatim da samo ja uticem na svoj zivot i ono sto se desava u njemu. Idem i dalje na terapije i sve sam sigunija i sve su redje krize i zelja za alkoholom. Kod nas ja besplatno lecenje bolesti alkoholizma, nece jos dugo, i treba to iskoristiti, samo u pravoj ustanovi.Prava adresa je Gornjacka 34.

kole

Post by kole » 24 Aug 2012, 22:56

Bravo Nika, radujem se tvom uspehu, tvojoj treznosti.
Divno je da si opet medju treznim svetom.
Eto ocigledno razlicitim ljudima trebaju razlicite metode,
Za nekoga je AA - " majka" a za nekoga Drajzerova... ili "majka" Gornjacka.
Sve je super samo ako radi i pomaze i spasava ljudima zivot.
Cik jos neki -koji jos uvek piju i pate, cik nek odu hrabro kao Nika u Gornjacku, Drajzerovu ili Palmoticevum i otrezne se , makar i po cenu da pljuju na AA sve do kraja svog nadam se dugog i treznog zivota... ma samo nek odu i spasu se...

LOVE and HUGS 2 all
One Day At A Time
D A N A S N E P I J E M

natasha
Moderator foruma

Post by natasha » 23 Jan 2013, 13:29

Nika wrote: Vidim da se sve svodi samo na jedno, kako ziveti sa zavisnoscu jer nje se ne moze osloboditi kad je jednom stecena
Ja mislim da se sve svodi samo na jedno - kako živeti!

Mnogobrojni su načini da čovek provede život u mizeriji i nesreći.
Sa zavisnošću ili bez nje, bolestan ili zdrav, u oporavku ili ne, okružen ljudima ili sam... Okolnosti i ono što imamo u životu je jedno, a kako živimo život, kako se nosimo sa okolnostima i kako koristimo ono što nam je dato... e to je nešto sasvim drugo.

Warnerjuh

Re Sta mi se ne svida u AA

Post by Warnerjuh » 12 Jan 2019, 15:54

molim vas jedan savjet.mij dvogodisnjak kad je u blizini bake moje svekrve doslovno poludi za njom. zivimo u istoj kuci, svaki na svom katu.
kad sam ja u blizini ne sljivi me ni pola posto, vec samo vice baka baka baka. a meni kosa rastekad ga uspijem kroz plac viku i dreku vratiti k nama na kat, tada ne dopusta da ga hranim, kupam ili bili sta vec se dere ko lud.a baki to pase, ona cvate dok vidi kak ju unuk jako voli.a dok smo negdje u gradu on se priljepi njoj, a ja hodam iza njih ko zadnji krteten.
jako se llose osjacem, sta da radim?
<a href="https://www.noriualaus.com/zojirushi-ns-lac05-review/">https://www.noriualaus.com/</a>

Post Reply